Νίκη ΑΕΛ, διπλό Αναγέννησης (Αποτελέσματα)

Η εικόνα της 22ης αγωνστικής

Η Λάρισα  επικράτησε με 3-0 του Ηρακλή, στο σπουδαιότερο παιχνίδι της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2. Οι «βυσσινί» σκαρφάλωσαν στην κορυφή της κατάταξης, παρέα με τη Βέροια που δοκιμάζεται στα Τρίκαλα αυτή την ώρα .

Στο Αλκαζάρ, η ΑΕΛ κατάφερε να προηγηθεί στην πρώτη, ουσιαστικά, ευκαιρία της. Το χρονόμετρο έδειχνε το 15ο λεπτό, όταν με κεφαλιά ο Δημήτρης Μαυρίας έκανε το 1-0. Η ομάδα του Παναγιώτη Γκουτσίδη έφτασε στο 2-0 με το πέναλτι του Μάριου Ογκμπόε στο 74’ ενώ τρία λεπτά μετά, ο ίδιος παίκτης είχε και δοκάρι. Οι «βυσσινί», εν τέλει, ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο τελικό 3-0 με το σουτ του Ευρυπίδη Γιάκου στο 79’.

Όλα τα είχε, εκτός από νικητή το συναρπαστικό παιχνίδι στην Αριδαία. Η Ξάνθη προηγήθηκε δύο φορές, , ο τοπικός Αλμωπός κατέφερε να ισοφαρίσει ισάριθμες,στο τελικό 2-2.

Πολύτιμη νίκη στην προσπάθεια που κάνει να απομακρυνθεί από τις τελευταίες θέσεις, πήρε ο Απόλλων Λάρισας, επικρατώντας με 1-0 του Πανσερραϊκού στη Φιλιππούπολη.

Η Αναγέννηση Καρδίτσας ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι του θεσσαλικού κάμπου με αντίπαλο τον Ολυμπιακό Βόλου. Η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη επιβλήθηκε με 1-0, με τον Λούκας Μπραμπίγια να χρίζεται σκόρερ με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού.

Στην Ευκαρπία, τέλος, ο ΠΑΟΚ Β’ πήρε τη νίκη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης από τον Απόλλωνα Πόντου με 2-1. Τ

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αγωνιστική χθες η Νίκη Βόλου δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα  προβλήματα και επιβλήθηκε με 2-0 του Πιερικού.