Η Trikala Basket νίκησε κι έκανε το 1-1 με Νήαρ Ηστ

Αγχωτικό και ψυχοβγαλτικό ήταν το δεύτερο παιχνίδι των τελικών ανόδου ανάμεσα στην Τρίκαλα Μπάσκετ και τη Νήαρ Ηστ

Μετά το 1-0 της Αθηναϊκής ομάδας στην Καισαριανή, η σειρά μεταφέρθηκε την μεγάλη Τετάρτη στο ΕΑΚ Μπάρας και εκεί η ομάδα του Γιαπλέ,  παρ ότι έπαιξε με τη φωτιά, κατάφερε κι επικράτησε με 75-72 κάνοντας το 1-1 . Πλέον η συνέχεια των δραματικών αγώνων θα παιχθεί μετά το Πάσχα με τη Νήαρ όμως να κρατά το πλεονέκτημα έδρας εάν παιχθεί και πέμπτο ματς. Πάντως,  στο παιχνίδι της Μ Τετάρτης οι ισορροπίες παρέμειναν εύθραυστες στο πρώτο και στο δεύτερο δεκάλεπτο και μάλιστα οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο τους είχαν καλές συνεργασίες αμυντικά κυρίως και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 35-36.

Στην Τρίτη περίοδο το σκορ ξέφυγε , οι παίκτες του Γιαπλέ έβρισκαν δύσκολα το καλάθι και πέτυχαν μόλις 11 πόντους έναντι 19 των αντιπάλων τους με συνέπεια να τρέχουν και να μην φτάνουν με 46-55. Ωστόσο κρατούσαν το καλύτερο για την τελευταία περίοδο και βάζοντας 29 πόντους σ αυτό το κρίσιμο κομμάτι επικράτησαν τελικά με 75-72. Αναγνωστόπουλος με 19, Τσιαβές με 18 και Νέσης με 17 ήταν οι κορυφαίοι στο σκοράρισμα από την Τρικαλινή ομάδα ενώ Καραχάλιος με 17, Κουπίδης με 15 ξεχώρισαν από τον σύλλογο της καισαριανής.Διαιτητές:Χατζημπαλιδης-Λόρτος-Βασιλόπουλος

Τα Δεκάλεπτα 14-14,35-36,46-55,75-72

TRIKALA BASKET:(Γιαπλές) Πρέκας 4,Αργυρούλης 2,Κολότσιος 9(2),Τσιαβές 18(1),Μπουργανός 2,Νέσης 17(2),Βαβάτσικος 3,Σιλάντι 1,Αναγνωστόπουλος 19,Μπαλόπουλος,Μοιραλιώτης,Στάππας

Νήαρ Ηστ (Καραμπάς, Πατρινός): Καραχάλιος 17, Κουπίδης 15(4), Δέλγας 7(1), Δημητρίου 6, Τσαφαράς 2, Γιανναλέτσος 15, Αούτερβααλ 10(2), Ζήρος, Φουστέρης, Τσάμης, Τηλιόπουλος, Σπανός