Ο ΠΑΟΚ νικητής στο ντέρμπι Δικεφάλων- Αυτοκτονία Παναθηναϊκού

Και νίκη με 4-1 του Ολυμπιακού

O ΠΑΟΚ πέτυχε μια τεράστια νίκη και δήλωσε «παρών» στη μάχη του τίτλου. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό, με τον Κωνσταντέλια, αλλά η ΑΕΚ με τα τέρματα των Πινέδα (9’) και Βίντα (75’) έφτασε 15 λεπτά μακριά από το να «κλειδώσει» (ουσιαστικά) τον τίτλο.

Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα, όμως,  έβαλαν τον αντίπαλο στην περιοχή κι ο «ατσάλινος» ΠΑΟΚ έκανε ανατροπή στην… ανατροπή! Ο Κωνσταντέλιας ισοφάρισε στο 81’ κι ο Σάστρε «ντύθηκε» ήρωας, με το γκολ που πέτυχε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.
Ο Ολυμπιακός πέρασε άνετα το εμπόδιο της Λαμίας, της οποίας επικράτησε 4-1 για την 8η αγωνιστική των playoffs, λίγες μέρες πριν από τον πρώτο ημιτελικό με την Άστον Βίλα (2/5, 22:00). Τσικίνιο (24′), Ναβάρο (27′), Ποντένσε (52′), Αλεξανδρόπουλος (90+3′) τα γκολ των ερυθρόλευκων, μείωσε ο Τόσιτς (64′).

Ιδανικός αυτόχειρας στη μάχη του τίτλου ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Άρη καθώς ηττήθηκε με 1-0 από τους Θεσσαλονικείς και γνώρισε δεύτερη σερί ήττα στα playoffs, τρεις μέρες μετά την ήττα στην OPAP Arena από την ΑΕΚ, με τον Σαμόρα να σκοράρει στο 2′ με κεφαλιά, τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα στο σκορ και να το διατηρούν μέχρι το 90+7′ που έλειξε το παιχνίδι.

Το τριφύλλι με την ήττα αυτή δεν εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως η ΑΕΚ έχασε από τον ΠΑΟΚ με 3-2 στην Τούμπα και θα είχε την ευκαιρία να μειώσει στον ένα βαθμό τη διαφορά από τους κιτρινόμαυρους στη μάχη του τίτλου.