Sl-1 Ευκολα “τρίποντα” για ΑΕΚ και ΠΑΟΚ

Η ΑΕΚ πέτυχε ένα σημαντικό διπλό στο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης, επικρατώντας του Αστέρα με 3-0. Τα γκολ για την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα πέτυχαν οι Ελίασον, Τσούμπερ και Μοχαμάντι. Η «Ένωση» συνάντησε σθεναρή αντίσταση στο πρώτο ημίχρονο, όπου θα μπορούσε, μάλιστα, να βρεθεί πίσω στο σκορ. Ο Αστέρας Τρίπολης, όμως, δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τα τρία τετ-α-τετ που είχε, μετά από λάθη της άμυνας των φιλοξενούμενων. Ο Καλτσάς, μάλιστα, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι στο 23ο λεπτό.

Την 5η του νίκη πανηγύρισε  ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε 2-0 του Ατρόμητου στην Τούμπα με τον Οζντόεφ να πετυχαίνει και τα δύο τέρματα της αναμέτρησης. Ο Ραζβάν Λουτσέσκου είδε τους παίκτες του να αποδίδουν καλό ποδόσφαιρο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και είχαν ευκαιρίες να πετύχουν και άλλα τέρματα.