Ισοπαλία η ΑΕΚ με Άγιαξ

Η ΑΕΚ  κόντρα στον Άγιαξ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας. Οι Ολλανδοί προηγήθηκαν με τον Αίαντα στο 30ο λεπτό με πέναλτι του Μπέρχβαϊν, όμως η Ένωση απάντησε με την κεφαλιά του Βίντα στο 74′.

ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και πάλεψε για να πάρει κάτι από το ματς. Στο 48ο λεπτό ο Γκατσίνοβιτς με σέντρα – σουτ από τα αριστερά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Στο 52′ ο Άγιαξ έφυγε ωραία στην αντεπίθεση και ο Μπέρχαους έκανε το γύρισμα προς τον αφύλακτο Μπρόμπεϊ μέσα στην περιοχή, αλλά ο Σιμάνσκι πρόλαβε και απομάκρυνε σε κόρνερ. Επτά λεπτά μετά ο Μπέρχαους εξαπέλυσε ένα σουτ εκτός περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 66ο λεπτό η ΑΕΚ απείλησε με τον Γκατσίνοβιτς. Ο Σέρβος εξαπέλυσε το σουτ, αλλά ο Χόρτερ με ωραία επέμβαση απομάκρυνε. Τρία λεπτά μετά, ξανά με γρήγορη αντεπίθεση του Αίαντα, ο Μπέρχαους έκανε ένα σουτ, αλλά ο Στάνκοβιτς μπλόκαρε.

Ο Γκατσίνοβιτς έγινε ξανά απειλητικός στο 73′, μετά από κεφαλιά πάσα του Αραούχο, ωστόσο η προσπάθειά του κατέληξε άουτ. Το γκολ ήρθε ένα λεπτό μετά με τη χρυσή κεφαλιά του Βίντα.Ο Γκατσίνοβιτς έγινε ξανά απειλητικός στο 73′, μετά από κεφαλιά πάσα του Αραούχο, ωστόσο η προσπάθειά του κατέληξε άουτ. Το γκολ ήρθε ένα λεπτό μετά με τη χρυσή κεφαλιά του Βίντα.

Το πρόγραμμα του δευτέρου ομίλου

• Μπράιτον – ΑΕΚ 2-3 (30′, 67′ Ζοάο Πέδρο/11′ Σιντιμπέ, 40′ Γκατσίνοβιτς, 84′ Πόνσε)
  • Άγιαξ – Μαρσέιγ 3-3 (9′ Μπόργκες, 20′ Μπέρχαουζ, 52′ Τέιλορ/23′ Κλος, 38-78′ Ομπαμεγιάνγκ)
  • Μαρσέιγ – Μπράιτον 2-2 (19′ Μπεμπά, 20′ Βερτού/54′ Γκρος, 88′ Ζοάο Πέντρο)
  • ΑΕΚ – Άγιαξ 1-1 (74′ Βίντα/30′ Μπέρχβαϊν)
  • 26/10 19:45 Μαρσέιγ – ΑΕΚ
  • 26/10 22:00 Μπράιτον – Άγιαξ
  • 09/11 19:45 Άγιαξ – Μπράιτον
  • 09/11 22:00 ΑΕΚ – Μάρσειγ
  • 30/11 19:45 ΑΕΚ – Μπράιτον
  • 30/11 22:00 Μαρσέιγ – Άγιαξ