Ο Μπασκετικός πέρασε από τον Βόλο

Νίκησε την Ανόρθωση σε επεισοδιακό ντέρμπι

Μετά από επεισοδιακό παιχνίδι που είχε και διακοπή  στο 3ο δεκάλπτο  ο Mπασκετικός ΑΟ Τρίκαλα πέρασε  με 80-65 από την έδρα Ανόρθωσης Βόλου για την 8η στροφή  και βγήκε στην κορυφή του ομίλου αφού Σοφάδες και Αλμυρός δεν αγωνιστηκαν, με τους Σοφάδες να έχουν 2 ματς λιγότερα τη δεδομένη στιγμή.

Οι  παίκτες του Παπαδημητρίου  κατόρθωσαν να φτάσουν σε ακόμα μια σημαντική επιτυχία και είναι πλέον έτοιμοι για ένα πιο βατό κλείσιμο του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος. Στο ντέρμπι με την Ανόρθωση συνάντησαν δυσκολίες, ήταν πίσω στο  ημίχρονο αλλά στην τρίτη  περίοδο βρήκαν επιθετικές λύσεις,  πήραν πόντους από βολές και τεχνικές ποινές κι επικράτησαν με 65-80. Οι γηπεδούχοι πάντως είχαν παράπονα για κάποιες  υποδείξεις των διαιτητών, τα εξέφρασσαν εντονα  και το ματς διακόπηκε για λίγα λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο όταν οι διαιτητές αποχώρησαν και στα αποδυτήρια για λίγα λεπτά.Στην επανεκκίνηση του αγώνα  οι Τρικαλινοί δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα και πανηγύρισαν τη νίκη, ενώ προς το φινάλε αποβλήθηκε και ο προπονητής της Βολιώτικης ομάδας, Μ.  Καπουρνιώτης.

Δεκάλεπτα: 20-20, 41-38, 52-60, 65-80

Ανόρθωση Βόλου (Καπουρνιώτης): Καραγιώργος 8(2), Μπέας, Γκοντόπουλος 6(1), Ιλτσογλου 4, Καραθανάσης, Μπόγδανος 20(1), Αγκρής, Τζούμας, Σιμάκης 23(4), Σκαμάγκας, Φιλίππου, Παρασκευάς 4.
ΑΟ Τρίκαλα (Παπαδημητρίου): Φρύδας 2, Τζιάννης 6(1), Ορόκο 4, Ρούτσι, Λεπενιώτης 8, Γκαντιάς 10(1), Αργύρης Ντ. 20(3), Αρκούδας 2, Σούλκο 23(1), Ευαγγελακόπουλος, Αργύρης Σ. 2, Τσιτσάνης 3.