Τελικός κυπέλλου ΕΠΣΤ Φήκη-Νεοχώρι Live

Ο  φετινός  Κυπέλλου Ερασιτεχνικών σωματείων Τρικάλων  σε live  μετάδοση  από από το SPORTRIKALA από το στάδιο Καλαμπάκας.

Mετά από δύο σεζόν κατά τις οποίες δεν διεξήχθη τελικός κυπέλλου ΕΠΣΤ  λόγω πανδημίας , η διοργάνωση επιστρέφει και στον τελικό θα αγωνιστούν η Φήκη με τον Διγενή Νεοχωρίου .

Η Φήκη έδωσε στίγμα  σεζόν στην Γ’ Εθνική, κέρδισε πανάξια την  παραμονή της και θέλει να κατακτήσει για πρώτη φορά στην ιστορία της το τρόπαιο.

Ο  Διγενής είχε εξαιρετική πορεία  κατέκτησε τον τίτλο στην Α’ Εραστεχνική και προετοιμάζεται για τα μπαράζ ανόδου στην Γ’ Εθνική.

* Διαιτητής του τελικού θα είναι ο Στέλιος Λεωνίδας με βοηθούς τους Κωνσταντίνο Λεωνίδα και Μπάλα. Τέταρτος διαιτητής θα είναι ο κ. Σταφυλάς.

Οι συνθέσεις των φιναλίστ

Φήκη:  Nτάσκας, Γιανούλας , Τζελης , Κατσαντωνης, Μωραϊτης, Καλαμαράς (59′ Πολυζόπουλος) , Γεωργακης Σκόνδρας, Σαμαντάς, Γκαντιάς, Κοντογιώργος (59 Ιωάννου) .

Νεοχώρι : Ραπτης ,Τσιγαρίδας,  Καραμούζης, Σταμέκος, Μυλερός, Τσιούφης, Φωτίκας Αλεξίου, Αυγέρης, Παναγιωτάκης , Παπαδόπουλος.

* Ο τελικός διεξάγεται φέτος στο Β. Καρακίτσιος αναγκαστικά, καώς το μεγαλύτερο γήπεδο του νομού , το στάδιο Τρικάλων,  είναι κλειστό για εργασίες που γίνονται στην αντικατάσταση του ταρτάν στίβου.

* Με την εμφάνιση των φιανλιτ  η  ΕΠΣΤ δια των μελών της παρέδωσε ανθοδέσμες στους αρχηγούς των ομάδων. Επίσης μίλησε στους παίκτες ο πρόεδρος της Ενωσης και ευχήθηκε καλό αγώνα χωρίς τραυματισμούς και να νικήσει ο καλύτερος.

Πριν την έναρξη  τηρήθηκε  ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Άγγελου Βασιλείου, παράγοντα  της ΕΠΣΤ που έφυγε  απο την ζωή πριν απί λίγες ημέρες.

Σέντρα στον τελικό.

Με μαύρες εμφανίσεις η Φήκη , με ερυθρόλευκες οι Νεοχωρίτες. Αναγνωριστικά ως συνήθως τα πρωτα λεπτά

8′ Πρώτη καλή στιγμή για τη Φήκη, όμως  σουτ του Σκόνδρα  αποκρούστηκε σε κόρνερ. Με την εκτέλεση προέκυψε και νέο κόρνερ για τους Φηκιώτες.

9′ Γκολ 1-0 η Φηκη

Από το κόρνερ του Γεωργάκη, ο Μωραίτης βρήκε τη μπάλα έκανε το 1-0.Νωρίς νωρίς το προβάδισμα η ομάδα της Φήκης.

44′ Κίτρινη στον Κατσαντώνη για επικίνδυνο παίξιμο.

Τελευταία λεπτά στο α’  ημίχρονο με τη Φήκη να έχει κάνει ιδανικό 45λεπτο και να προηγείται με 2-0

Οι παίκτες της Φήκης πανηγυρίζουν το 1-0

14 Δεύτερη ευκαιρία η Φήκη με τον Σκόνδρα να ελίσσεται και να σουτάρει άουτ

16′ Η πρώτη καλή στιγμή του Νεοχωρίου με την προσπάθεια του Παναγιωτάκη και το σουτ του Αυγέρη να φεύγει άουτ

Περάσαμε το πρωτο 20λεπτο και το 1-0 υπερ της Φήκης παραμένει. Το Νεοχώρι μετά το γκολ δεν μπόρεσε να βρει άμεση αντίδραση και οι παίκτες του δείχνουν αγχωμένοι εν αντιθέσει με τους παίκτες της Φήκης που έχουν καλύτερα πατήματα στο γήπεδο

Στις κερκίδες βρίσκονται και οι δύο δήμαρχοι από τους τοπικούς δήμους  που ανήκουν οι φιναλίστ. Τόσο ο Σπυρος Αγναντής της Οιχαλίας που ήταν και παλιό μέλος της ΕΠΣΤ, όσοι και ο Μαράβας από τον δήμο πύλης ενώ παρών και ο αντιπεριφερειάρχης Χρ Μιχαλάκης.

30′ Μπάσιμο Γκαντιά από πλάγια και χλιαρό σουτ που όμως δεν ανησυχεί τον Ράπτη.

32′  Από γέμισμα του Τσιούφη προς τον Παπαδόπουλο- σε φάση αντεπίθεσης , ο Ντάσκας βγήκε με ρίσκο, δεν βρήκε την μπάλα και τραυματίστηκε στην έξοδο πέφτοντας στο έδαφος.

Διακοπή στο ματς για να προσφερθούν οι πρώτες βοήθειες στον Ντάσκα.

Επανέναρξη στο ματς , ο Ντάσκας συνεχίζει κανονικά

39′ Γκολ η Φηκη 2-0!

Απο κλέψιμο του Κοντογιώργου στο κέντρο , η μπάλα βγήκε στον Σκόνδρα κι αυτός πατώντας στην περιοχή πλάσαρε ιδανικά τον Ραπτη γράφοντας το 2-0.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

ΗΦήκη πάει στα αποδυτήρια με καθαρό προβάδισμα χάρη στα γκολ των Μωραίτης και Σκόνδρα.

Ο Σκόνδρας πέτυχε το 2-0

Σέντρα στο Β” ημίχρονο.

Η Φήκη έχει τα δύο γκολ και το Νεοχώρι θα πρέπει να βγάλει αντίδραση  για να ξαναμπεί στο ματς

52′ Γκολ το Νεοχωρι  2-1!!!

Από φάουλ του Φωτίκα  και προσωρινή απόκρουση, η μπάλα έφτασε στον Τσιούφη , αυτός έπιασε αμέσως το σουτ σημαδεύοντας εστία, ο Ντάσκας παρ ότι είχε οπτική  έχασε την μπάλα που κατάληξε στα δίχτυα για το 2-1.

Δύο αλλαγές ετοιμάζει ο Μανούρας

59′ Βγαίνουν Καλαμαράς Κοντογιώργος και μπαίνουν στο ματς Πολυζόπουλος Ιωάννου

60′  Αλλαγή για το Νεοχώρι στο γήπεδο ο Βαρναβίδης αντί του

Γκολ η Φήκη 3-1

61′  Μετά από φάση διαιρκείας ο Σιαμαντάς με σουτ από το ύψος της περιοχής σημαδεύει  τη δεξιά γωνία του Ράπτη γράφοντας το 3-1

75′ Μεγάλη ευκαιρία για Νεοχωρι…

Από σέντρα  του Τσιγαρίδα ο Ντάσκας έπιθασε αέρα στην έξοδο άφησε ακάλυπτη την εστία  και μετά το γύρισμα του παναγιωτάκη ο Αλεξίου πήρε κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι ενώ με την επιστροφή ο Παπαδόπουλος έχασε διπλή ευκαιρία να στείλει την μπάλα στα δίχτυα σχεδόν εξ’ επαφής!!!

Το Νεοχώρι έχασε ευκαιρία να ξαναμπεί σε διεκδίκηση . Ο Ντάσκας είχε και πάλι λανθασμένη  εκτίμηση αλλά δεν το πλήρωσε η ομάδα του.

71′ Αλλαγή για Φήκη. Στη θέση του Γκαντιά , ο Μακρής.

76′ Κίτρινη κάρτα στον Ντάσκα από τον διαιτητή ενώ λίγα λεπτά πριν κιτρινίστηκε και ο Γκαντιάς.

Τελευταίο δεκάλεπτο με το 3-1 να παραμένει και τη Φληκη πιο κοντά στο τρόπαιο

Ετοιμάζεται Δυο αλλαγές για το Νεοχώρι.

85 Σουτ του Σκόνδρα αποκρούει σε κόρνερ ο Ράπτης

86′ Αλλαγές Νεοχωρίου στη θέση Παπαδόπουλου Τσιακμάκης και στη θέση παναγιωτάκη ο Λουκάς

87′ Γκολ η Φήκη 4-1

Κλέψιμο του Γιωργάκη και μπαλιά στον Σκόνδρα που βγήκε μόνος σε θέση βολής κάνοντας το 4-1.

88′ Αλλαγή Νεοχωρίου στη θέση Φωτίκα ο κακαδιάρης.

90′ Δυο αλλαγές για τη Φήκη. Στη θέση Γεωργάκη ο Δουλαλας και στη θέση Σιαμαντά ο Μπακάλης

τέλος αγώνα η Φήκη 4-1 τον Διγενή και κατακτά το κύπελλο