Ο Άρης έφυγε με διπλό από την Τούμπα- Αποτελέσματα

Νίκησε δύσκολα ο Ολυμπιακός

Με χτύπημα του Μαντσίνι ο Άρης επικράτησε 1-0 του ΠΑΟΚ παίρνοντας την πρώτη του νίκη στην έδρα του  μετά από 11 χρόνια. Ο αγώνας στιγματίστηκε από την διακοπή στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων όταν οπαδοί του «Δικέφαλου» πέταξαν δεκάδες αντικείμενα, φωτοβολίδες και τελικά εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα τη διακοπή της συνάντησης.

Ο Άρης μπήκε πιο δυνατά στο ματς και στο 5ο λεπτό ο Μαντσίνι εξαπέλυσε σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Πασχαλάκης έπεσε στη δεξιά του γωνία και απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 17ο λεπτό ο Γκαρσία έκλεψε από τον Ζίβκοβιτς, ο Σάσα έγινε αποδέκτης της μπάλας και πάσαρε στον Καμαρά όμως το πλασέ του κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Πασχαλάκη.

Ο ΠΑΟΚ απάντησε στις ευκαιρίες δυο λεπτά αργότερα όταν ο Κούρτιτς εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Κουέστα, αφού πρώτα τη βρήκε ο Ισπανός τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων. Στο 31ο λεπτό του αγώνα ο Σούντγκρεν πάσαρε στον Εντιαγέ μέσα στην περιοχή, προσποιήθηκε στον Μιχαηλίδη και σούταρε αλλά η μπάλα έφυγε έξω από την εστία του Πασχαλάκη.

Επτά λεπτά αργότερα ο Άρης θα μπορούσε να προηγηθεί όταν από τα δεξιά ο Καμαρά έβγαλε σέντρα με στόχο τον Γκαρσία αλλά ο Πασχαλάκης εκτινάχθηκε και απέκρουσε εξ επαφής σε κόρνερ την κεφαλιά του Αργεντινού εξτρέμ.

Ότι δεν έκανε ο Γκαρσία, το έπραξε ο Μαντσίνι, ο οποίος στο 41ο λεπτό έκανε το 0-1. Ο Εντιαγέ έφυγε αντεπίθεση, πάσαρε στον χώρο προς τον Αργεντινό εξτρέμ που με εξαιρετικό πλασέ νίκησε τον Πασχαλάκη δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος προκειμένου να ισοφαρίσει και στο 51ο λεπτό ο Ζίβκοβιτς έκανε την σέντρα σουτ από τα δεξιά αλλά αυτή κατέληξε στον ουρανό της εστίας του Κουέστα. Στο 68ο λεπτό του αγώνα ο ΠΑΟΚ άγγιξε την ισοφάρισε, όταν ο Ζίβκοβιτς έκανε σέντρα από τα αριστερά, ο Κούρτιτς έπιασε ωραία κεφαλιά όμως ο Κουέστα απέκρουσε ενστικτωδώς. Στη συνέχεια ο ρυθμός λόγω και της βροχής έπεσε και μετά ήρθαν όσα ντροπιαστικά έγιναν με το ματς να διακόπτεται στο 90ο λεπτό του αγώνα. Τελικά οι δυο ομάδες επέστρεψαν στο γήπεδο σε άδειες εξέδρες και

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τέιλορ (81′ Λύρατζης), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ, Κούρτιτς, Σβαμπ (61΄Μιτρίτσα), Μουργκ (46′ Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ, Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι (61΄Άκπομ).

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Τζέγκο, Εντιαγέ (74΄Ματίγια), Σάσα, Ματέο Γκαρσία (90+1′ Ιτούρμπε), Καμαρά (74΄Μάνος), Μαντσίνι (66΄Μπρούνο Γκάμα).

ΠΑΟΚ-Άρης 0-1

Αναλυτικά η βαθμολογία της Super League μετά τους αγώνες για την 11η αγωνιστικής έχει ως εξής: