Iσοπαλία ΟΦΗ-Παναιτωλικού στην πρεμιέρα τους

Ο Παναιτωλικός ήταν εξαιρετικός και απέσπασε ισοπαλία (1-1) στο Γεντί Κουλέ αρχίζοντας ιδανικά τη νέα σεζόν στοχεύοντας να αποφύγει τις περυσινές περιπέτειες. Αντιθέτως, ο ΟΦΗ έδειξε ανέτοιμος ενόψει της επιστροφής του στα Κύπελλα Ευρώπης καθώς την Πέμπτη (17/9) αντιμετωπίζει τον Απόλλωνα Λεμεσού.

Οι γηπεδούχοι είχαν αρχικά τον έλεγχο της αναμέτρησης και απείλησαν. Σταδιακά όμως ο Παναιτωλικός ισορρόπησε το ματς και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, όταν ο διαιτητής Σκουλάς (αφού συμβουλεύτηκε το VAR) υπέδειξε πέναλτι για χέρι του Βούρου. Ο Μάζουρεκ ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έστειλε τους Αγρινιώτες με προβάδισμα στα αποδυτήρια. Ο ΟΦΗ δυσκολευόταν να δημιουργήσει φάση, όμως στο 60΄’η εξαιρετική συνεργασία του Νέιρα με τους Βαζ και Φιγκεϊρέδο, έδωσε την ευκαιρία στον πρώτο να ισοφαρίσει με ωραίο πλασέ.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Σακόρ (53′ Νέιρα), Μαρινάκης, Ναμπί (53′ Μεγιάδο), Βούρος (74′ Ουές), Γιαννούλης, Φιγκεϊρέδο (74′ Γκαργκαλατζίδης), Βαζ (79′ Γρίβας), Σαρδινέρο, Στάικος, Κοροβέσης

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κνετ, Βάντερσον, Καρασαλίδης, Μάζουρεκ (86′ Μεντόσα), Ματσόλα (81′ Βέργος), Ντάλσιο, Ντίας, Τζανακάκης (73′ Ντουάρτε), Κωνσταντόπουλος, Τσιγγάρας (87′ Ταχάρ), Λιάβας