Kέρδισε ο Κόροιβος- Εχασε ο Άρης, Αποτελέσματα Βαθμολογία

BASKET LEAGUE / ÁÅÊ - ÐÁÏÊ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÌÁÑÊÏÓ ×ÏÕÆÏÕÑÇÓ / EUROKINISSI)Ο Αρης ηττήθηκε από την Κύμη και θέλει διπλό στα Τρίκαλα

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πανηγύρισε μία σημαντική νίκη στην προσπάθεια κατάληψης της 3ης θέσης στην κανονική περίοδο (είχε επικρατήσει της ΑΕΚ και στην Πυλαία), έχοντας κορυφαίους τους Φιλ Γκος (19π., 5ασ.) και Νταρνέλ Τζάκσον (16π., 10ρ.).

Αήττητος προελαύνει ο Παναθηναϊκός στο ελληνικό πρωτάθλημα, κάνοντας επίδειξη δύναμης (103-69) απέναντι στο Ρέθυμνο στην Κρήτη για την 22η αγωνιστική.

Οι «πράσινοι», οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τους Κρις Σίνγκλετον, Κέι Σι Ρίβερς, Μάικ Τζέιμς, Έιντριαν Πέιν και Ματ Λοτζέσκι, βασίστηκαν στους 17 πόντους του Ίαν Βουγιούκα στη ρακέτα και τους 15 του Λούκας Λεκαβίτσιους στην περιφέρεια. Ο Νικ Καλάθης αγωνίστηκε 22 λεπτά, στα οποία είχε μεν μόνο 4 πόντους, αλλά και 7 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Με διπλάσια ριμπάουντ, ασίστ και 24/27 βολές, ο Παναθηναϊκός συγκεντρώνεται πλέον στο ματς της Παρασκευής (13/4) με τον Κολοσσό Ρόδου, πριν αφοσιωθεί στα πλέι οφ της Euroleague, με αντίπαλο τη Ρεάλ Μαδρίτης. Αυτή ήταν η 14η ήττα του Ρεθύμνου που είδε τον Στέφαν Μούντι να σημειώνει 32 πόντους, αλλά συνεχίζει να… αισθάνεται τη δαμόκλειο σπάθη, καθώς δεν έχει εξασφαλίσει ακόμη την παραμονή στα «μεγάλα σαλόνια».

Γκάμπριελ και Γκιστ σημείωσαν από 7 και 5 πόντους, αντίστοιχα, μετά το τζάμπολ, αλλά ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να ακολουθεί στο σκορ 15-12. Κι αυτό γιατί ο Μούντι μετρούσε 9 πόντους με 1 τρίποντο, ενώ 2/2 τρίποντα είχε ο Χάρης Γιαννόπουλος. Έξω από τα 6.75 ισοφάρισε ο Θανάσης Αντετοκούνμπο (15-15). Η «μάχη» είχε συνέχεια μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου, με τον Νίκο Παππά να δίνει προβάδισμα με 2/2 βολές (21-23 στο 10ο λεπτό).

Στη 2η περίοδο, ο Παναθηναϊκός υπερίσχυσε σε όλους τους τομείς και με επιμέρους σκορ 18-35 πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +19 (39-58). Ο Τσάβι Πασκουάλ δοκίμασε διάφορα σχήματα, με όσους παίκτες είχε βέβαια στη διάθεσή του και στο 30ο λεπτό οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 48-81. Στο τελευταίο δεκάλεπτο πάτησε παρκέ κι ο νεαρός Γιώργος Καλαϊτζάκης (6π.). Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε και με +36 (65-101), πριν το τελικό 69-103.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 39-58, 48-81, 69-103

Διαιτητές: Κορομηλάς-Ψαριανός-Δαρλαμήτσος

ΡΕΘΥΜΝΟ (Νίκος Βετούλας): Ντάνιελς 4, Κώττας 2, Χριστοδούλου 4, Μούντι 32 (7/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 6/9 βολές), Γιαννόπουλος 14 (4/7 τρίποντα), Άρμστεντ 4 (2/8 σουτ), Στεφανίδης, Δραγάτης, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Λι 9, Χόμπσον

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Ντένμον 12 (2), Γκιστ 10 (1), Γκάμπριελ 13 (3), Καλάθης 4 (7 ασίστ), Αντετοκούνμπο 11 (1), Παππάς 12, Βουγιούκας 17 (5/7 δίποντα, 7/7 βολές, 9 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 6, Λεκαβίτσιους 15 (3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/3 βολές), Όγκαστ (7 ριμπάουντ), Μήτογλου 3

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης διατηρούσε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με τους Ζάρα (12π.), Μαργαρίτη (11π.) και Χαραλαμπόπουλο (7π., 8ρ.) να έχουν σημαντικό ρόλο στην επίτευξη της 14ης νίκης του ΠΑΟΚ.

Η ΑΕΚ που στερήθηκε των υπηρεσιών του Παναγιώτη Βασιλόπουλου, είχε κορυφαίο τον Ντούσαν Σάκοτα με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ. Η Ένωση που πλέον μετρά ένα βαθμό λιγότερο από τον ΠΑΟΚ μετρά αντίστροφα για την κλήρωση του Champions League, η οποία θα διενεργηθεί σε κεντρικό ξενοδοχείο της Αθήνας, την Πέμπτη (12/4, 11:00 π.μ.).

«Ζεστός» μπήκε για την ΑΕΚ ο Βινς Χάντερ και με εξαιρετική εμφάνιση σε πόντους και ριμπάουντ, ήταν αυτός που διατηρούσε στην πρωτοπορία την ΑΕΚ 12-9. Τζάκσον, Γκος και Χαραλαμπόπουλος «υπέγραψαν» σερί 8-0 του ΠΑΟΚ, για το 12-17 υπέρ της ομάδας της Θεσσαλονίκης. Μέχρι το 10ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα, και η πρώτη περίοδος έληξε με σκορ 21-25, με λέι απ του Δημήτρη Κατσίβελη.

Κλειστό παιχνίδι έγινε και στη 2η περίοδο, διάστημα στο οποίο ο «Δικέφαλος του Βορρά» διατηρούσε την πρωτοπορία. Με κορυφαίο τον Ντούσαν Σάκοτα (9π. στο α΄ μέρος), αλλά και τον Δημήτρη Μαυροειδή να μαζεύει 5 ριμπάουντ στο ίδιο διάστημα, η Ένωση μείωσε μεν σε 26-27, αλλά δεν κατάφερε να προσπεράσει.

Παρά τα πολλά λάθη του (6 έναντι ενός της ΑΕΚ), ο ΠΑΟΚ βασίστηκε στους 10 πόντους και τα 8 (!) ριμπάουντ του Τζάκσον, αλλά και τους 7 πόντους του Μαργαρίτη μέχρι το ημίχρονο (33-38). Το επιμέρους σκορ 12-13 στη 2η περίοδο αντικατοπτρίζει την αμυντική προσέγγιση από τις δύο ομάδες πριν την ανάπαυλα.

Με λύσεις από Χάρις και Τζέιμς, η ΑΕΚ απείλησε εκ νέου, 38-40, στις αρχές της 3ης περιόδου, αλλά δύο διαδοχικά τρίποντα από Τζάκσον και Γκος εκτόξευσαν και πάλι τη διαφορά στο +8, 38-46! Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε και με +9, 48-57, διαφορά που διατήρησαν μέχρι τη λήξη της 3ης περιόδου (53-62) οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Στην 4η περιόδο, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά, 53-64 και με τον Ζάρα να αναλαμβάνει δράση πάτησε… γκάζι για το +13, 56-69 στο 34ο λεπτό. Ο Γκος πέτυχε μεγάλα καλάθια στο τέλος, 68-77 και το μόνο που κατάφερε η ΑΕΚ ήταν να μειώσει σε 71-79.

Διαιτητές: Σχινάς-Σώμος-Πουρσανίδης Κ.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 33-38, 53-62, 72-81

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Τζέιμς 5 (4 ριμπ., 3 κλεψ.), Γκριν 10 (4 ασίστ), Χάρις 7, Λαρεντζάκης 10, Χάντερ 12, Πάντερ, Ξανθόπουλος 3, Σάκοτα 21 (5 ριμπ.), Άτιτς 2, Μαυροειδής 2 (5 ριμπ.)

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Πέτεγουεϊ 3, Χαραλαμπόπουλος 7 (8 ριμπ.), Κατσίβελης 9, Τζάκσον 16 (10 ριμπ.), Γκος 19 (5 ασίστ), Χρυσικόπουλος 2, Κρουμπάλι 2, Τσόχλας, Μαργαρίτης 11, Ζάρας 12.

Κόροιβος-Λάρισα Φάρος 73-55
Τρίκαλα-Πανιώνιος 76-81
Ρέθυμνο-Παναθηναϊκός 69-103
Κολοσσός Ρ.-Προμηθέας 70-89