Κέρδισαν οι δύο μεγάλοι

α1 μπασ 2Ευκολα στη Θεσσαλονίκη ο ΠΑΟ πιο δύσκολα ο ΟΣΦΠ

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 93-78 της Κύμης στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ στο ΣΕΦ, με τους φιλοξενούμενους να δυσκολεύουν αρκετά τους Ερυθρόλευκους που πάτησαν γκάζι στο 4ο δεκάλεπτο. Νταμπλ νταμπλ σημείωσε ο Μιλουτίνοβ με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, ενώ 15 πόντους συνεισφορά είχαν για τους νικητές οι Σπανούλης (8 ασίστ) και Ρόμπερτς (4 ασίστ). Από 11 πόντους πρόσθεσαν οι Ουίλτζερ, Τολιόπουλος (με 3 εύστοχα τρίποντα έκαστος). Αυτή ήταν η 9η ήττα της Κύμης που πάλεψε για 3 δεκάλεπτα, στο ΣΕΦ, έχοντας κορυφαίο τον τον «συνήθη ύποπτο» Θάντους ΜακΦάντεν, με 21 πόντους.

ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 74-91

Ενα δεκάλεπτο, το τρίτο, καθόρισε τη «μάχη» στο PAOK Sports Arena, για την 15η αγωνιστική της Basket League, ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Παναθηναϊκό. Περίοδο που ο τελευταίος εκμεταλλεύτηκε άριστα στο ξεκίνημά της, «άνοιξε» την απόστασή του από τους γηπεδούχους, χάρη στην εκτελεστική δεινότητά του από το τρίποντο (4/6) και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη του με 91-74. Αποτέλεσμα που τον διατηρεί αλώβητο στο πρωτάθλημα και σήμανε, από την άλλη, την 3η διαδοχική ήττα για τον «Δικέφαλο».

Ο Παναθηναϊκός τελείωσε το ματς έχοντας συνολικά 11/25 σουτ από τα 6.75, 39 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα, αλλά και 13 λάθη. Ξεχώρισαν στο παρκέ για λογαριασμό του οι Κένι Γκάμπριελ (14π., με 4/4 τρίποντα, 5 ριμπ.), Θανάσης Αντετοκούνμπο (13π), Μάρκους Ντένμον (11π),

Φάρος-Προμηθέας Π. 81-89
Λαύριο-Τρίκαλα 117-87
Κολοσσός Ρ.-Πανιώνιος 70-62
ΑΕΚ-Άρης 73-64
Κόροιβος-Ρέθυμνο 102-97 (2η παρ.), 86-86 παρ., 76-76 (κ.α.)
Ολυμπιακός-Κύμη 93-78

ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός (4/2, 18:30)