Σεφτέ στις νίκες κι η Καλλιθέα

9723394df35ff508bd812082ce85c87d_LΗ Καλλιθέα πήρε  την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα

Η Καλλιθέα προηγήθηκε με 1-0 στο 14ο λεπτό μετά από έναν ωραίο συνδυασμό του Ταλέντο με τον Μάκο από δεξιά, που κατέληξε σε σουτ του Ταλέντο και γκολ από τον Σμυρλή, ο οποίος πήρε το “ριμπάουντ” από το διώξιμο των αμυντικών. Από εκείνο το σημείο και μετά, ο Παναιγιάλειος προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, είχε πολλές ενέργειες στην περιοχή και κάποιες καλές τελικές προσπάθειες με τον Αρναρέλλη και τον Σταματή, που μπήκε ως αλλαγή στο παιχνίδι.

Η λύση για την ομάδα του Αιγίου ήρθε στο 68ο λεπτό με πολύ παράδοξο τρόπο, αφού ο Κόκκορης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή μετά από διώξιμο της άμυνας της Καλλιθέας, εκείνη χτύπησε στα σώματα, άλλαξε πορεία και “κρέμασε” τον τερματοφύλακα της Καλλιθέας.

Στο τελευταίο 20λεπτο το παιχνίδι άνοιξε πολύ, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ που θα έδινε το τρίποντο και τελικά η Καλλιθέα ήταν εκείνη που το βρήκε μετά από μια ακόμη καλή ενέργεια από τα δεξιά και συνδυασμό ανάμεσα σε Χοτζάλι, Μίγγο και Ταλέντο, με τον Βραζιλιάνο να κάνει το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή και να στέλνει για δεύτερη φορά την μπάλα στην εστία του Παναιγιαλείου. Κακή εντύπωση εκανε η αποχώρηση του Μάκο μετά την αντικατάσταση του, ο οποίος πήγε απευθείας στα αποδυτήρια χωρίς να “κοιτάξει” τον πάγκο.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Μαρσέλο Τροίζι): Κουτογλίδης, Παπαγγελής, Βασιλείου, Συριόπουλος, Ντιακιτέ, Μίγγος, Μήλιος (76′ Γκέτσι), Καντέ, Μάκο (59′ Χοτζάλι), Ταλέντο, Σμυρλής (76′ Ξόμπλιος)

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Αθανασίου, Βλάχος, Στίκας, Γαβριηλίδης, Γεωργακόπουλος, Παπαχρήστος, Τσερκέζος (85′ Ρέλλας), Κασναφέρης, Αρναρέλλης, Μπρους (61′ Σταματής), Σκαρτσίλας (55′ Κόκκορης)