Ο Κόροιβος πήρε νίκη παραμονής-Το Λάυριο για playoff!

Δείτε αναλυτικά την εικόνα της 10ης αγωνιστικής

Δυσκολέυουν τα πράγματα για την παραμονή των Τρικάλων μετά και τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής που ήταν η τελευταία του 2017.

Ο Κόροιβος με κορυφαίο τον Τζάχι Κάρσον πέτυχε σπουδαία νίκη με 78-71 και υποχρέωσε τον Προμηθέα στην τρίτη συνεχόμενη ήττα. Ο Τζάχι Κάρσον το πήρε προσωπικά, έβαλε 24 πόντους και πλέον η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου έχει ρεκόρ 4-6, που της φέρνει σε πολύ καλή θέση στη μάχη της παραμονής

Ισοπεδωτικό το Λαύριο

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του για το 2017 το Λαύριο επικρατώντας άνετα με 90-72 του ΠΑΟΚ.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Γκρέι με 19 πόντους, ενώ από την ομάδα της Θεσσαλονίκης ξεχώρισε ο Μαργαρίτης με 15 πόντους.

Το Λαύριο ξεκίνησε πιο καλά στον αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί με 14-8 στο 4΄. Ο ΠΑΟΚ όμως με καλάθια των Μαργαρίτη και Γκος μείωσε στον πόντο, αλλά δεν κατάφερε να προσπεράσει τους γηπεδούχους, που έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο στο +4 (19-15). Στην δεύτερη περίοδο το Λαύριο με πρωταγωνιστή τον Γκρέι που πέτυχε 4 τρίποντα πήραν δίψηφια διαφορά πόντων και την κράτησαν μέχρι το ημίχρονο (48-35).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο «Δικέφαλος του Βορρά» κατάφερε με ένα σερί 7-0 να μειώσει στους 8 πόντους (54-46 στο 26΄) , αλλά η ομάδα του Χρήστου Σερέλη με ηγέτη τον Ουίγκινς ξαναπήρε διαφορά ασφαλείας (68-54 στο 30΄). Στην τελευταία περίοδο το Λαύριο ξεκίνησε με ένα σερί 10-0 εκτοξεύοντας την διαφορά στο +24 (78-54 στο 33΄) και «καθάρισε» τον αγώνα. Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα με τους γηπεδούχους να παίρνουν εύκολα το ροζ φύλλο με το τελικό 90-72. Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Λαυρίου επί του ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 48-35, 68-54, 90-72

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Βεργίνης 5, Κακλαμανάκης 7, Μέγιερ 8, Γκρέι 19 (5), Γουίγκινς 18, Τζόνσον 6, Λεγκίκας, Κουζέλογλου 2, Νίξον 16 (1), Λαμπ 9.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Μαργαρίτης 15, Κατσίβελης 7 (1), Τζάκσον 8, Γκος 12 (2), Τζόουνς 10, Χρυσικόπουλος 2, Κρουμπάλι 3, Κόνιαρης 5 (1), Τσόχλας, Ζάρας 3 (1), Χαραλαμπόπουλος 7 (1).

Έτρεχε με… 106 η ΑΕΚ!

Περίπατο έκανε η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ όπου συνέτριψε τον ΓΣΛ Φάρο με 106-79.

Η ΑΕΚ ήταν εντυπωσιακή απέναντι στον ΓΣΛ Φάρος τον οποίο συνέτριψε στο ΟΑΚΑ με 106-79 για την 10η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Πρώτος σκόρερ για τους «κιτρινόμαυρους» ήταν ο Μάνι Χάρις με 19 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μαραγκός με 29 πόντους.

Η ΑΕΚ με τον Μάνι Χάρις να ξεκινάει «ζεστός» τον αγώνα και με τον Μαυροειδή να κυριαρχεί κατώ από τα καλάθια επέβαλε από νωρίς τον ρυθμό της κόντρα στον ΓΣΛ/Φάρος, που είχε ηγέτη τον Μαραγκό, και προηγήθηκε με 33-22 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στην συνέχεια η Ένωση ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοση της παίζοντας καταπληκτική άμυνα (σ.σ. δέχθηκε μόλις 10 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο) και με «καταιγίδα» τριπόντων από τους Λαρεντζάκη, Σάκοτα και Ξανθόπουλο άνοιξε ακόμα περισσότερ την «ψαλίδα» πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με …αέρα 26 πόντων (58-32 στο 20΄).

Ίδια ήταν η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο ημίχρονο με τους γηπεοδούχους να σκοράρουν κατά βούληση και την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου, να είναι ανήμπορη να αντιδράσει. Η Ένωση δεν σήκωσε ποτέ το πόδι από το γκάζι και πήρε την νίκη με το εκκωφαντικό 106-79.

Τα δεκάλεπτα: 33-22, 58-32, 85-59, 106-79

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 3 , Γκριν 15 , Χάρις 19 , Λαρεντζάκης 5, Μαυροειδής 18, Ξανθόπουλος 3 , Σάκοτα 15 , Άτιτς 8, Μπάρλοου 5, Μωραΐτης 1, Καββαδάς 8, Ελόνου 6.

Γυμναστικός (Σκουρτόπουλος): Μπάντερ 14, Μαραγκός 29, Μουράτος 8, Σάφτενααρ 5, Παπαντωνίου, Παπαμακάριος 3 , Διαμαντάκος 4, Χατζηκυριακίδης 2, Βαβάτσικος 4, Στυλιανού 10.

Το Ρέθυμνο έβαλε φρένο στην Κύμη

Το Ρέθυμνο σταμάτησε το νικηφόρο σερί της Κύμης, επικρατώντας εντός έδρας με 83-73.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Χάρης Γιαννόπουλος με 22 πόντους, ενώ από τη Κύμη ο Κάιζερ με 21 πόντους.

Η Κύμη πήγε στην Κρήτη με ανεβασμένη την ψυχολογία από τις τρεις σερί νίκες της αλλά το Ρέθυμνο με «όπλο» του τα καλύτερα ποσοστά του σε επίθεση και το μεγαλύτερο βάθος στο πάγκο του κατάφερε και πήρε μια νίκη-χρυσάφι και να απομακρυνθεί από την ζώνη του υποβιβασμού.

Η ομάδα της Εύβοιας ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα προηγούμενη με 8-2 στο 3΄ αλλά το Ρέθυμνο αντέδρασε άμεσα και ισοφάρισε σε 13-13 (7′). Το τέλος του 1ου δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 23-22 χάρη σε 2 συνεχόμενα καλάθια του Γιαννόπουλου. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με 40-39 υπέρ της ομάδας του Βετούλα.

Στην τρίτη περίοδο ο Γιαννόπουλος «πήρε φωτιά» και με συμπαραστάτη τον Άρμστεντ κατάφερε να δώσει στην ομάδα διαφορά 5 πόντων (59-54 στο 30΄).

Στην τελευταία περίοδο ο αγώνας συνέχισε να είναι θρίλερ με την Κύμη, παρά την γενικότερη αστοχία της, να παλεύει για την νίκη μέχρι την τελευταία στιγμή. Οι φιλοξενούμενοι με τον Κάιζερ μείωσαν σε 74-71 40΄΄ πριν την λήξη, όμως το Ρέθυμνο όμως έδειξε χαρακτήρα και υπερασπίστηκε την έδρα του παίρνοντας την νίκη με το τελικό 83-73.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 40-39, 59-54, 83-73

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Γκούντγουιν 16, Χριστοδούλου 8, Μούντι 9 (2), Λι 2, Αρμστεντ 18 (3), Ντάνιελς 8, Κώττας, Στεφανίδης, Γιαννόπουλος 22 (4), Μόρισον.

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 12 (2), Οκεαφόρ 3 (1), Τσαγκαράςκης 8 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ), ΜακΓκί 9 (10 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 12 (1), Γερομιχαλός, Γλυνιαδάκης 2, Σακελλαρίου, Κάιζερ 21, Μπάρλος 3 (1), Σμιθ 3.

Λαύριο-ΠΑΟΚ 90-72

ΑΕΚ-ΓΣΛ Φάρος 106-79

Άρης-Τρίκαλα 82-63

Κόροιβος-Προμηθέας 78-71

Ρέθυμνο-Κύμη 83-73