Πικρό φινάλε στο 2017 με βαριά ήττα από τον Άρη (82-63)

AA02F54495E746A5BEC51759A1090A62Τα Τρίκαλα βρέθηκαν πίσω μέχρι και 26 πόντους

Το σενάριο έκπληξης αναζητούσαν τα Τρίκαλα στο τελευταίο ματς του 2017 , όμως τους προέκυψε μια ακόμα βαριά ήττα ( 82-63 εκτός έδρας από τον Άρη)  και πλέον μπήκαν για τα καλά και πιο βαθιά  στην ζώνη υποβιβασμού της basket league και μαζί με τον Πναιώνιο φέρονται πλέον ως οι πιο αδύναμοι κρίκοι της κατηγορίας.

Μετρώντας οκτώ ήττες σε δέκα αγώνες, το συγκρότημα του Μέξα έμεινε στον πάτο στην προτελευταία θέση του πίνακα και θα πρέπει  να κάνει υπερβάσεις στην τελική ευθεία για να μπορέσει να αποφύγει το σενάριο υποβιβασμού. Απ ότι φαίνεται μάλιστα το ματς της 6 Ιανουαρίου με το Ρέθυμνο αποκτά χαρακτήρα τελικού, θα είναι αγώνας δίχως αύριο για την ομάδα , για τους παίκτες,  αλλά και για τον ίδιο τον προπονητή…

Οι κυανέρυθροι αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα απέναντι στην άμυνα του Αρη, είχαν άσχημα ποσοστά στα τρίποντα και κυριολεκτικά έσπασαν τα  καλάθαια με τα  3/20 τρίποντα που είχαν σε όλη τη ροή του αγώνα.

Oι παίκτες του Μέξα παρά τις δυο νέες προσθήκες δεν μπόρεσαν να κοντραρουν τους Θεσσαλονικείς , δεν ξεκίνησαν καλά και βρέθηκαν από την αρχή πίσω στο σκορ  δεν πατούσαν καλά στο παρκέ με τον Άρη να βρίσκει συνεχώς λύσεις επιθετικά και να σημειώνει 24 πόντους (24-13) . Στη συνέχεια με καλύτερη αμυντική προσαρμογή οι κυανέρυθροι απέφυγαν τα πολλά λάθη περιόρισαν τις κινήσεις των Αρειανών  και έκλεισαν το ημίχρονο στο 44-34. Ωστόσο στο  τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα κατέρρευσε δεν είχε στηρίγματα επιθετικά και αμυντικά ο Αρης πέτυχε  22 πόντους έναντι 11 των Τρικάλων και έφτασε με άνεση στο  66-45.

Τα Τρίκαλα βρέθηκαν πίσω μέχρι και 26 πόντους και ξεπέρασαν τον Άρη σε πόντους (ανα δεκάλεπτο) στην τελευταία περίοδο όπου με Τζόουνς και Μάρεϊ μείωσαν ελάχιστα την διαφορά φτάνοντας στο τελικό 82-63.

Ο χαρακτήρας της τέταρτης περιόδου αποδείχθηκε διαδικαστικός με τον Παναγιώτη Γιαννάκη να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής και τους γηπεδούχους εντέλει να επικρατούν με 82-63.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Κ.-Μαλαμάς-Κωνσταντινόπουλος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-13, 44-34, 66-45, 82-63

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης):  Μποχωρίδης 13 (1), Καλαϊτζάκης 2, Φλιώνης 2 , Τσαϊρέλης 15 (4 ριμπάουντ), Πουλιανίτης 3 (1), Χρηστίδης 6, Μούρτος 14 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Προύιτ  11 (2/6 τρίποντα), Βασιλόπουλος 9 (1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ),  Ουίβερ 4, Μπελ 3 (1).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Μέξας): Θέιμς 8 (1), Τζόουνς 15 (2), Λούντζης, Σλαφτσάκης 1, Καραγιώργος, Χατζηνικόλας 2, Φέισι 8 (6 ριμπάουντ), Τέγιτ 11 (9 ριμπάουντ), Μάρεϊ 14 (6/6 βολές), Κανάτσεβιτς 4 (7 ριμπάουντ).

7.50 Τζόουνς 29-18

7′ Τσαϊρέλης 31-18

6.30 Θέιμς 31-20

6.16 Τσαϊρέλης 33-20

5.30 Τσαϊρέλης 35-20

5′ Θέιμς τρίποντο 35-23

4.40 Θέιμς βολές 2/2 35-25

4.37 Βασιλόπουλος 37-25

4.13 Τέγιτς βολές 2/2 37-27

2.52 Μάρει 37-29

2.33 Τσαϊρέλης βολές 2/2 39-29

1.26 Τζόουνς 39-31

1.17 Τσαϊρέλης 41-31

34″ Τζόουνς βολές 1/2 41-32