Δεν δυσκολεύτηκε ο Ολυμπιακός στην Ρόδο

kolossos-olympiacos.f8838d510711b13e086dbeb02e9433f4

Επικράτησε του Κολοσσού με 72-54.

Ο Κολοσσός ήταν μαχητικός και ανταγωνιστικός, κόντρα στον Ολυμπιακό για 30+ λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να πατούν γκάζι στο τέλος και να παίρνουν τη νίκη με 72-54.

Το ματς ξεκίνησε με ωραίο ρυθμό και τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ. Ο Σταματής ξεκίνησε καυτός, πετυχαίνοντας τους 7 πρώτους πόντους της ομάδας του, με τους ερυθρολεύκους να βρίσκουν τη λύση και με buzzer beater του Ρόμπερτς να προηγούνται στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 17-26.

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα και 5 λετπά πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Παπαπέτρου αρπάχτηκε με τον Γεωργαλή, με αποτέλεσμα να αποβληθούν και οι δύο ομάδες συνέχισαν τον αγώνα με 11 παίκτες. Οι Πειραιώτες πήγαν προηγούμενοι στα αποδδυτήρια με +10(30-40). Μπόγρης με 8π. και Σταματής 12π. ήταν οι πρώτοι σκόρερ εκείνο το διάστημα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ροδίτες ανέβασαν στροφές και μείωσαν τη διαφορά στους τρεις(47-50), με κύριο εκφραστή τον Μάρβιν Τζόουνς, οποίος έκανε πολύ καλή δουλειά σε άμυνα και επίθεση. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 47-55 υπέρ του Ολυμπιακού, χάρη στα καλάθια του Πρίντεζη και του Μάντζαρη.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Τόμπσον και ο Στρέλνιεκς ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα για τους φιλοξενούμενους και ο Ολυμπιακός έφυγε με τη νίκη από το Βενετόκλειο με σκορ 72-54.

Κορυφαίοι  για τους νικητές ήταν οι Στρέλνιεκς και Τόμπσον, οι οποίοι πέτυχαν από 16 πόντους ο καθένας, ενώ για  τους Ροδίτες πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζόουνς με 16 πόντους, με τον Σταματή να προσθέτει άλλους 14.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος Π., Θεονάς, Παπαθανασίου

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-26, 30-40,  47-55, 54-72

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 6, Χάρις , Τζόουνς 16 , Σχίζας 7, Σταμάτης 14 (1), Πρόστραν 2, Γεωργαλής, Μπιλής, Αγγελάκος, Μπρέι 7 (1), Παπαδάκης, Ράιτ 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 1, Στρέλνιεκς 16 (4), Παπανικολάου 9 (1), Ρόμπερτς 7 (1), Πρίντεζης 9 (1), Τολιόπουλος, Παπαπέτρου, Μάντζαρης 3 (1), Αρσενόπουλος, Μπόγρης 8, Γουίλτζερ 3 (1), Τόμπσον 16 (2).