Ο Αρης «λύγισε» τον ΠΑΟΚ στην παράταση

Ο Αρης «λύγισε» τον ΠΑΟΚ στην παράταση και έκανε το 1-0 στα πλέι οφ

Ο Άρης υπερασπίστηκε το «Αλεξάνδρειο» στο πρώτο ντέρμπι «αιωνίων» της Θεσσαλονίκης, για την προημιτελική φάση των πλέι οφ της Α1 Ανδρών, και έγραψε το 1-0 στη σειρά. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη επικράτησε με 69-65 του ΠΑΟΚ στην παράταση (61-61κ.α.), αλλά ο «Δικέφαλος» έχει κάθε λόγο να διαμαρτύρεται για ένα ξεκάθαρα «σκληρό» παιχνίδι που επέτρεψαν οι διαιτητές στην άμυνα του Αρη. Πλέον ο ΠΑΟΚ ψάχνει την ισοφάριση την Πυλαία την προσεχή Τετάρτη (3/5), ενώ σε εάν οι «κίτρινοι» πετύχουν το 2-0, τότε προκρίνονται απευθείας στα ημιτελικά, όπου περιμένει με πλεονέκτημα έδρας ο Ολυμπιακός.

Με τον Σόμπι εκτελεστή (10π.), δράση που είχε συνέπεια να στείλει ενάμισι λεπτό μετά την έναρξη του ματς στον πάγκο με δύο φάουλ, τον Κάμινγκς, ο ΠΑΟΚ επέβαλλε το… νόμο του από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Προηγήθηκε αρχικά με +7 (4-11) και λίγο αργότερα με 9-15 (6’). Η επιθετική συνεισφορά των Σίμτσακ, Τσαϊρέλη επέτρεψε στον Αρη να μειώσει στον πόντο (8’ 15-16), οι ΜακΦάντεν, Ασκα «απάντησαν» και έστειλαν τον ΠΑΟΚ στο +5 στο 11’ (16-21).

Οι «ασπρόμαυροι» κατάφεραν να συντηρήσουν τη μικρή διαφορά τους στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου (13’ 19-23, 15’ 22-26), προβάδισμα που θα ήταν μεγαλύτερο αν δεν απέφευγαν τα λάθη και την αστοχία σε βολές και από τα 6.75. Με αμυντική πίεση και διαδοχικά τρίποντα από τους Ξανθόπουλο, Ντραγκίσεβιτς, ο Αρης έφερε τη μάχη σε ισορροπία στο 17’ (30-30), ο Τσόχλας έστειλε την μπάλα στο καλάθι με το ίδιο τρόπο (30-33), για να φύγει ο ΠΑΟΚ στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +4 (33-37).

Ο «Δικέφαλος» πήγε στο +6 στο 22’ (35-41), προβάδισμα που εξανεμίστηκε στο επόμενο πεντάλεπτο από τον Αρη (25’ 43-43, 27’ 45-45). Πόντοι από τον Ασκα και τεχνική ποινή στον Δημήτρη Πρίφτη, έστειλαν εκ νέου τον ΠΑΟΚ στο +5 (45-50), στα 28’’ πριν από την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου.

«Νεκρό» επιθετικά το παιχνίδι στο τρίλεπτο της τέταρτης περιόδου, με τον Αρη, εν τέλει, να… ανοίγει λογαριασμό στο 33’ με τον Κάμινγκς και να προηγείται για δεύτερη φορά, μετά το αρχικό 0-2, με 51-50. Ο ΜακΦάντεν έδωσε ξανά τα ηνία στον ΠΑΟΚ (35’ 51-52), με τους «ασπρόμαυρους» να συμπληρώνουν πέντε λεπτά άποντοι. Με τον Ξανθόπουλο να δίνει το.. σύνθημα και τους Γιάνκοβιτς, Τσαϊρελη να… υπακούν, ο Αρης έγινε αφεντικό στο παρκέ, δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με +7 (61-54).

Ο «Δικέφαλος», όμως, δεν έριξε… πετσέτα. Με τρίποντο και φάουλ από τον Τσόχλα, στα 26’’ για το τέλος και ένα ακόμη σουτ από τα 6.75 από τον ΜακΦάντεν, στα 11’’ για τη λήξη, ισοφάρισε (61-61) και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Νευρικό και για τις δύο ομάδες το επιπλέον πεντάλεπτο του αγώνα, με τους αντιπάλους να εναλλάσσονται στο σκορ (63-61, 63-64) και να βρίσκονται στο ίδιο σημείο εκκίνησης στα 1’37’’ για τη λήξη (64-64). Ο Κάμινγκς, μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Σίμτσακ, έκανε το 66-64, ο ΜακΦάντεν, ελάχιστα αργότερα, είχε 1/3 βολές (66-65), με τους Ζάρα, Ξανθόπουλο, με βολές, να διαμορφώνουν το τελικό 69-65.