Σκόρπισαν τον Κόροιβο, αποθέωση Καστρίτη!

17499231_1273436549376322_2130353571748065576_n

Τα Τρίκαλα επικράτησαν με 72-55.

“Γιάννης Καστρίτης οε οε οε” φώναζε ρυθμικά το γήπεδο στο τέλος του αγώνα με τον Κόροιβο. Πέρυσι τέτοιο καιρό αποθεωνόταν δικαίως με τον ίδιο τρόπο ο Κώστας Φλεβαράκης, οι Τρικαλινοί όμως έβαλαν στην καρδιά τους και τον 34χρονο Αρκάδα προπονητή και ως επιβράβευση της εξαιρετικής δουλειάς που έκανε φώναξαν το όνομα του: “Η δουλειά είναι ομαδική και όχι ατομική” είπε ο πάντα μετρημένος και ταπεινός Καστρίτης όταν ρωτήθηκε σχετικά στο τέλος.

Η νίκη των Τρικάλων τεράστια αν αναλογιστεί κανείς τις συνθήκες κάτω απο τις οποίες ήλθε. Η ομάδα σε αναστάτωση τις τελευταίες μέρες απο την ξαφνική φυγή του Μπιρούτα, ο Μανωλόπουλος έπαιξε με 38 πυρετό αλλά ήταν ο κορυφαίος!!!, ο Λίποβι έπαιξε με έντονους πόνους στο στομάχι ενώ ο Μπάρλοου ήταν σε άλλο γήπεδο!!!

Παρά ταύτα έδειξαν χαρακτήρα απέναντι στον Κόροιβο που ενδιαφερόταν πολύ περισσότερο για το παιχνίδι, έδειξαν πάθος, ο κόσμος τους παρέσυρε σε αρκετά σημεία του αγώνα αλλά ήταν και ψύχραιμοι  όταν η ομάδα της Αμαλιάδας πλησίαζε στο σκορ.

Εκτός απο τον Μανωλόπουλο που έβαλε πολλά και μεγάλα καλάθια συγκλονιστικός ήταν ο Μάικ Κάφει που πήρε την ομάδα στην πλάτη του όταν η μπάλα ζύγιζε 100 κιλά!!! Το πόσο μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Κάφει δεν φαίνεται μόνο απο τους 17 πόντους που σημείωσε αλλά κυρίως απο τις 9 ασίστ που μοίρασε και τα έξι ριμπάουντ που μάζεψε.

Τα δεκάλεπτα: 26-25, 40-32, 51-47, 72-55

Τρίκαλα (Καστρίτης): Κάφεϊ 17(2), Τσαγκαράκης 11(3), Μπάρλοου 3(1), Χότον 4, Βαρυτημιάδης 4, Λίποβι 9(1), Εζιούκου 2, Καραθανάσης, Πουλιανίτης 2, Καλλές 2, Καλογιαννίδης, Μανωλόπουλος 18(4)

Κόροιβος Αμαλιάδας (Καλαμπάκος): Γκότσερ9(1) , Σταρκς, 4 Σανέ, Σπυριδωνίδης 6, Πόλαρντ 16(1), Μιλουτίνοβιτς 14(1), ΜακΚέλαν, Σαχπατζίδης 3, Χατζηνικόλας, Αποστολίδης, Μπεκρής, Μιχάλογλου 3

Διαιτητές: Σώμος-Τσώνος-Σκούτας (Μηναρετζόπουλος)

Το παιχνίδι

Το παιχνίδι στην αρχή ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να έχουν μπει επιθετικά στο παρκέ (9-9 στο 4′), ενώ οι γηπεδούχοι «έσφιξαν» λίγο την άμυνα τους και πήραν ένα μικρό προβάδισμα με 15-11 στο 6ο λεπτό του αγώνα με τον Τσαγκαράκη να έχει ήδη 6 πόντους με 2/3 τρίποντα. Η πρώτη περίοδος έληξε με τους παίκτες των ομάδων να βρίσκουν απίστευτο επιθετικό ρυθμό και το σκορ να γίνεται 26-25 υπέρ των Τρικάλων. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όπως ήταν λογικό η μεγάλη ευστοχία των ομάδων σταμάτησε, αλλά αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη να αυξήσουν έτσω και λίγο την διαφορά στο +3 (30-27 στο 15′) σε ένα ματς που ήταν πραγματικό ντέρμπι. Τελικά το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τα Τρίκαλα να παίζουν απίστευτη άμυνα να δέχονται συνολικά 7 πόντους και το σκορ να είνα 40-32.

Ξέσπασμα (Τρίκαλα), αντίδραση (Κόροιβος), αλλά μίλησε… η έδρα

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού ένα αρχικό σερί 9-0 των Τρικάλων «εκτόξευσε» την διαφορά στο 17 (49-32 στο 23′) με τον Κάφεϊ να κάνει ένα εξαιρετικό ματς μέχρι στιγμής σε όλους τους τομείς έχοντας 8 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης ο Κόροιβος είχε αρχίσει να βγάζει αντίδραση στπ παρκέ και να μειώνει την διαφορά χάρη σε ένα σερί 9-2 (51-41), ενώ η τρίτη περίοδος έληξε με τους φιλοξενούμενους να «τρέχουν» τελικά σερί 15-2 και νε μειώνουν στους 4 (51-47). Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο αυτού του εξαιρετικού ματς που ήταν και πάλι ντέρμπι οι γηπεδούχοι κρατούσαν ένα καλό προβάδισμα 5 πόντων (59-53) 5 λεπτά πριν το τέλος και είχαν τον πρώτο λόγο για την νίκη. Περίπου 4 λεπτά πριν την λήξη η διαφορά μετά από ώρα πήγε και πάλι στο +10 (63-53) με καλάθι του Κάφεϊ και παρότι έμενε αρκετή ώρα τα Τρίκαλα ήταν το μεγάλο φαβορί για την νίκη. Στο τέλος οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλα δεν τα κατάφεραν και οι γηπεδούχοι πήραν μία σημαντική νίκη με 72-55

6 λεπτά ακόμα για το ημίχρονο

Φοβερή τάπα από τον Εζιούκου και στην συνέχεια άστοχο τρίποντο από τον Τσαγκαράκη. Ταιμ άουτ

51-35 καλάθι και φάουλ του Εζιούκου. Αστοχή στην βολή

51-37 με τον Μιλουτίνοβιτς. 5 λεπτά ακόμα για το τέλος του Γ΄δεκαλέπτου. Ταιμ άουτ

51-41 ο Κόροιβος που μειώνει

51-43 με τον Σπυριδωνίδη. 2:46 ακόμα

51-46 με τρίποντο του Μιλουτίνοβιτς

51-47 με 1/2 βολές του Σαχπατζίδη