Ο ΠΑΟ έχασε την πρώτη μάχη στη Βιτόρια

Οι «πράσινοι» έπεσαν με το βαρύ 84-68 από την Λαμποράλ Κούτσα, στον πρώτο αγώναF6A363588C59E1B26499CC0CDC176737

Οι «πράσινοι» έπεσαν με το βαρύ 84-68 από την Λαμποράλ Κούτσα, στον πρώτο αγώνα της σειράς των πλέι οφ της Euroleague, με τους Βάσκους, που έδωσαν ρεσιτάλ από τα 6.75 (13 τρίποντα) και κάλυψαν τα 14 λάθη τους, να φτάνουν χωρίς άγχος στο 1-0.

Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας, πάντως, θα έχουν ακόμη μία ευκαιρία για «break» στη Βιτορία (15/4), πριν η σειρά μεταφερθεί στο ΟΑΚΑ.

Κορυφαίος των νικητών, που αγωνιούν για την κατάσταση του Άνταμ Χάνγκα (υπέστη τράβηγμα στο δεξί πόδι στο 29΄ και αποχώρησε), ο Ντάριους Άνταμς με 20 πόντους και 4 ασίστ, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Γιάννης Μπουρούσης με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Από τους «πράσινους» (εκτός 12άδας έμεινε ο Μποχωρίδης), που πρέπει πάση θυσία να αντιδράσουν ενόψει του δεύτερου αγώνα της σειράς, ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα με 21 πόντους (17 στο πρώτο ημίχρονο) και 6 ριμπάουντ ήταν… όαση μέσα στην επιθετική… έρημο του Παναθηναϊκού.

Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα 5 λάθη της Λαμποράλ Κούτσα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, έδωσε έμφαση στη δημιουργία (5 ασίστ) και με τον Ραντούλιτσα να παρασέρνει τα… πάντα μέσα στην αντίπαλη ρακέτα (9π. στο 10΄) έδειξε να ελέγχει το παιχνίδι (7-10 στο 4΄, 12-14 στο 6΄).

Ωστόσο, ένα ξέσπασμα του Μπουρούση στο τελευταίο 1,5 λεπτό (σημείωσε 6 διαδοχικούς πόντους), με τον Έλληνα σέντερ να τραβάει μακριά από το καλάθι τον Ραντούλιτσα και να εκτελεί και από τα 6.75, σε συνδυασμό με την αστοχία των «πράσινων» στα τρίποντα (1/5), έδωσε την ευκαιρία στην Λαμποράλ να απαντήσει με επιμέρους σκορ 6-2 και να μπει στη δεύτερη περίοδο στο +2 (18-16).

Με… βροχή τριπόντων στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου (4/5 μέχρι το 16΄) και ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 16-6 η Λαμποράλ ξέφυγε για πρώτη φορά με +12 (34-22 στο 16΄), απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που τα περίμενε όλα στην επίθεση από τον Ραντούλιτσα (σημείωσε τους 17 από τους 28 πόντους του Παναθηναϊκού στο ημίχρονο), είχε 10/32 σουτ εντός πεδιάς και πολλά αμυντικά κενά μέσα στη ρακέτα του. Αποτέλεσμα; Οι Βάσκοι δεν απειλήθηκαν μέχρι το 20΄ και πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +11 (39-28).

Με τον Παναθηναϊκό να παραμένει σε κατάσταση… ύπνωσης η Λαμποράλ έτρεξε νέο επιμέρους σκορ 15-6 στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και στο 26΄ ο φωτεινός πίνακας έγραψε το 54-34, με τους Βάσκους να ξεφεύγουν με +20 και να κάνουν ευκολότερη τη ζωή τους… Ωστόσο, ο Βέλιμιρ Περάσοβιτς είδε στο 29΄ τον Χάνγκα να αποχωρεί με τράβηγμα στο δεξί του πόδι, τη στιγμή που οι «πράσινοι» έτρεξαν ένα σερί 7-0 από το εις βάρος τους 64-42 και μάζεψαν τη διαφορά με τη λήξη της περιόδου στους -15 (64-49). Ωστόσο, οι Βάσκοι απάντησαν γρήγορα με νέο σερί 5-0, έστειλαν τη διαφορά και πάλι στους +20 (69-49 στο 31΄) και δεν κοίταξαν πίσω…

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 39-28, 64-49, 84-68

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς (Κροατία), Ρίζικ (Ουκρανία), Πάστουσιακ (Πολωνία)

ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Βέλιμιρ Περάσοβιτς): Τζέιμς 11 (2), Πλάνινιτς 7, Χάνγκα 10 (2), Μπουρούσης 15 (1), Μπλάζιτς 7 (2), Ντιόπ. Τίγι 7 (1), Άνταμς 20 (4), Κορμπατσό 2, Μπερτάνς 5 (1).