Πάρτι με τον Αρκαδικό τα Τρίκαλα!!!

SONY DSCΣκόρπισαν τους Αρκάδες με 82-54 ενθουσιάζοντας τον κόσμο τους.

Ξεκινάμε με το γνωστό μότο: Κάθε νίκη στην Α1 είναι μία μεγάλη νίκη. Και γίνεται ακόμη μεγαλύτερη όταν επιτυγχάνεται απέναντι σε αντιπάλους με τους ίδιους στόχους με σένα, όπως ο Αρκαδικός. Και επειδή φέτος αναμένονται μεγάλες μάχες και ισοβαθμίες καθοριστικές είναι και οι διαφορές. Το +28 των Τρικάλων επί της ομάδας την Τρίπολη είναι μία διαφορά που στο τέλος θα γείρει σαφώς την πλάστιγγα υπέρ των κυανέρυθρων.

Η ομάδα των Τρικάλων πέτυχε μία εμφατική νίκη παίζοντας κατά διαστήματα άμυνα για σεμινάριο αποπροσανατολίζοντας πλήρως τους Αρκάδες που μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικοί.

Ο κόσμος των Τρικάλων χειροκρότησε θερμά την προσπάθεια καθώς είδε μία εξαιρετική εμφάνιση που τα είχε όλα: Πάθος, θέαμα, κλεψίματα και εντυπωσιακά καρφώματα!!!

Ο Κόνγκερ  πρόσθεσε στο ενεργητικό του άλλη μία σπουδαία εμφάνιση, με 25 πόντους (11/12 σουτ) και 8 ριμπάουντ, για να τον ακολουθήσουν με 16 πόντους, πέντε ριμπάουντ και τρεις ασίστ ο Σοκό και με 15 πόντους ο Καντούγκαν. Κομβικής σημασίας και η προσφορά του Ρόμπινσον που είχε 11 πόντους και πέντε ασίστ. Ιδιαίτερη μνεία θα πρέπει να γίνει και για τους Καλλέ, Τιγκ που έπαιξαν εξαιρετικά πάνω στον Καββαδά με τον Λαρισαίο να κάνει και δύο εντυπωσιακές τάπες πάνω του!Από τους φιλοξενούμενους, διασωθέντες ήταν ο Βαν Όοστρουμ με 11 και ο Καββαδάς με 10 πόντους.

Το ξεκίνημα των γηπεδούχων ήταν εξαιρετικό, με μία επιθετική «πολυφωνία» να τους βρίσκει προηγούμενους με 10-2 στα πρώτα 3.5 λεπτά. Η απάντηση των παικτών του Καστρίτη, όμως, ήταν το ίδιο «εκκωφαντική», με ένα σερί 0-11 που «υπέγραψαν» οι Μπράουν, Νουούτινεν να τους δίνει το προβάδισμα (10-13 στο 6′). Ο Καββαδάς ήρθε για να βοηθήσει τους δύο συμπαίκτες του, αλλά Ρόμπινσον και Καντουγκαν είχαν τις απαντήσεις και έδωσαν ξανά τα ηνία στην ομάδα τους, με τον δεύτερο να σκοράρει έξω από τα 6.75 στη λήξη του χρόνου (18-17).

Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν ίδιες στο δεύτερο δεκάλεπτο, ώσπου οι Κόνγκερ και Σόκο πήραν φωτιά. Ο  δεύτερος  ειδικά, ήταν απολαυστικός σκοράροντας μέχρι και με coast-to-coast και eurostep στην ίδια φάση και βοήθησε την ομάδα του στο να πάρει «αέρα» επτά πόντων στο τέλος του ημιχρόνου, καθώς ένα καλάθι του Ρόμπινσον στα 12 δευτερόλεπτα πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια, διαμόρφωσε το 35-28.

Καντούγκαν και Κόνγκερ  ξεκίνησαν δυναμικά το τρίτο δεκάλεπτο, φέρνοντας για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο τη διαφορά για την ομάδα τους (39-28). Προσθέτοντας και τον Ρόμπινσον, σχηματίστηκε ένα τρομερό αμερικανικό «τρίγωνο», το οποίο σε συνδυασμό με μια άμυνα που ανάγκαζε σε πολλά τρίποντα τον Αρκαδικό, εκ των οποίων τα περισσότερα άστοχα, δεν άργησε να φέρει την απόσταση και πάνω από τους 20 πόντους, με τον Κόντζερ να κάνει το 59-38 με άλλο ένα σουτ στην κρούση της κόρνας για τα Τρίκαλα.

Το καλάθι αυτό ήταν, όπως φαίνεται, μία «μαχαιριά στα σωθικά» της τριπολιτσιώτικης ομάδας και όποιες ελπίδες μπορεί να είχε για ανατροπή. Αρκετοί νεότεροι παίκτες χρησιμοποιήθηκαν, με τους γηπεδούχους να έχουν «πατημένο το γκάζι» μέχρι το τέλος και τον Αρκαδικό να βλέπει τον Καββαδά να είναι απελπιστικά μόνος επιθετικά. Κάπως έτσι, εξηγείται λογικά το τελικό σκορ.

Tα Δεκάλεπτα: 18-17, 35-28, 59-38, 82-54

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Καντούγκαν 15 (1), Ντάουελ 5 (1), Τσιάρας 3, Κόνγκερ 25 (3), Τιγκ 5, Σοκό 16 (1), Τσιλούλης, Καραθανάσης, Καλλές 2, Ρόμπινσον 11 (2), Βαρυτιμιάδης

Αρκαδικός (Καστρίτης): Λαμπρόπουλος 4, Βαν Όοστρουμ 11 (3), Στεφανίδης 8 (2), Μπράουν 8 (2), Νουούτινεν 9 (1), Καραμαλέγκος 1, Καββαδάς 10, Κοψαύτης, Κωνσταντίνου 3 (1), Καλλινικίδης, Τζουγκαράκης

2.6″ Ρόμπινσον 35-28

*Τέλος Ημιχρόνου με τα Τρίκαλα μπροστα, σκορ 35-28.

2.47 Καντούγκααααν 51-38

2.25 Ροοοοοοομπινσοοον καλάαθι και φάουλλλλ και η βολή μεσα 54-38 μπροστά τα Τρίκαλα

46″ Καλλέεες με τρομερή προσπάθεια 56-38

0″ ΤΡΟΜΕΡΟΟΟΟ BUZZZERRRRR απο τον ΚΟΝΓΚΕΕΕΕΡ ΤΡΙΠΟΝΤΟ ΣΤΗΝ ΕΚΠΝΟΗ!!! 59-38 στο τέλος του δεκαλέπτου!

35″ Σόκο βολές 1/2 79-54

1″ Καντουγκαααααααααν τρίποντοοο 82-54 ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΝΙΚΗ για τα Τρίκαλα που συνέτριψαν τον Αρκαδικό! με το τελικό σκορ να γράφει 82-54

*Απών ο Ireland απο την ομάδα του Αρκαδικού λόγω ξαφνικής αδιαθεσίας.