Με άνεση και κατοστάρα ο ΠΑΟ τον Κολοσσό

Στις τέσσερις νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις διεύρυνε ο Παναθηναϊκός το αήττητό του στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν άνετα με 107-66 του Κολοσσού στο ΟΑΚΑ, υποχρεώνοντας τους Ροδίτες στη δεύτερη ήττα τους.

Με ρεκόρ δημιουργίας (34 ασίστ), 14/25 τρίποντα και σκληρή άμυνα ο Παναθηναϊκός ξέσπασε πάνω στον Κολοσσό τη βαριά ήττα από την Μπαρτσελόνα. Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Τζέιμς Φελντέιν με 16 πόντους και 6 ασίστ σε μία αναμέτρηση που ο Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς είδε μία εξάδα παικτών του να τελειώνουν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων.

Πήραν μεγάλο χρόνο συμμετοχής οι Βασίλης Χαραλαμπόπουλος (20΄ με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο) και Γιώργος Παπαγιάννης (14΄ με 10 πόντους και 3 ριμπάουντ). Αποθεώθηκε στο τρίποντο που σημείωσε στο ντεμπούτο του ο πιτσιρικάς «πράσινος» Κώστας Παπαδάκης λίγο πριν το σφύριγμα της λήξης. Από τους Ροδίτες ο Γκάρι ΜακΓκι με 13 πόντους ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη.

Επιθετικό πλουραλισμός, εξαντλητική άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και ρεσιτάλ δημιουργίας χαρακτήρισαν το παιχνίδι του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο. Οι «πράσινοι», αφού ανέκοψαν τον επιθετικό οίστρο του Λιούις στη δεύτερη περίοδο (σ.σ. έμεινε στους 8π. του πρώτο δεκαλέπτου), πίεσαν σε όλο το παρκέ (σ.σ. οδήγησαν σε 11 λάθη τον Κολοσσό), βρήκαν τα μακρινά σουτ και με τους Φελντέιν (5), Καλάθη (5) και Διαμαντίδη να μοιράζουν τις 14 από τους 18 ασίστ του Παναθηναϊκού στο πρώτο εικοσάλεπτο, οι «πράσινοι» ξέφυγαν για πρώτη φορά στο 14΄ με +9 πόντους (32-23 με τρίποντο του Λούντζη), ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό στο 17΄ (38-28), πήραν τη μέγιστη τιμή στο 18΄ (45-31), ενώ πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +13 (47-34). Όσο για τον επιθετικό πλουραλισμό; Από τους 10 παίκτες που χρησιμοποίησε ο Τζόρτζεβιτς στο πρώτο ημίχρονο, μόνο ο Γιάνκοβιτς δεν έγραψε το όνομα του στους σκόρερ.

Στην τρίτη περίοδο ο Κολοσσός κατάφερε με ένα ξέσπασμα του να μαζέψει στους -9 πόντους τη διαφορά στο 24΄ (52-43), αλλά μέχρι εκεί… Η «πράσινη» άμυνα έδεσε και πάλι, ο Παναθηναϊκός χτύπησε μέσα στη αντίπαλη ρακέτα και από την περιφέρεια και οι γηπεδούχοι εκτόξευσαν γρήγορα τη διαφορα σε μη αναστρέψιμα επίπεδα (+22, 75-53 στο 30΄). Τυπικής διαδικασίας το τελευταίο δεκάλεπτο με τους «πράσινους» να γράφουν στη λήξη της αναμέτρησης και μετά από δύο «κολλητά» τρίποντα από Παπαδάκη και Χαραμπόπουλο το τελικό 107-66!

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 47-34, 75-53, 107-66