Ο Ολυμπιακός ξέσπασε πάνω στον Αρκαδικό

Με ευρεία νίκη του Ολυμπιακού έπεσε η «αυλαία» της 3ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών.

5BF4367AF3625C7A0DD23EAABAAE997A

Οι «ερυθρόλευκοι» ξέσπασαν πάνω στον Αρκαδικό στο ΣΕΦ και με το τελικό 89-44 επέστρεψαν στις νίκες, μετά τις δύο διαδοχικές ήττες σε Ελλάδα και Ευρώπη (Παναθηναϊκό κα Λαμποράλ Κούτσα αντίστοιχα).

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού και σήμερα ο Ματ Λοτζέσκι με 20 πόντους (4/4δ., 4/6τ.), ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Δημήτρης Αγραβάνης με 17. Πρώτο καλό δείγμα… γραφής από τον Ντι Τζέι Στρόμπερι (13π.), ενώ μεγάλο χρόνο συμμετοχής πήρε ο Γιάννης Αθηναίου (17΄ με απολογισμό 7 πόντους και 8 ασίστ).

Στο 35΄ πάτησε παρκέ και ο νεαρός Βασίλης Τολιόπουλος, ο οποίος βρέθηκε στην αποστολή στη θέση του Βαγγέλη Μάντζαρη (σ.σ. έμεινε προληπτικά εκτός με ενοχλήσεις στον ώμο).

Από τους «νεοφώτιστους» στην Α1, που υπέστησαν την τρίτη ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις, ξεχώρισε ο Φώτης Λαμπρόπουλος με 15 πόντους.

Η αδυναμία του Αρκαδικού να βρει στόχο από τα 6.75 στο πρώτο δεκάλεπτο (1/8 τρίποντα), η εμμονή των «νεοφώτιστων» στην άμυνα ζώνης, η οποία «έσπασε» από τα τρίποντα των Αγραβάνη, Πρίντεζη, και η κατά διαστήματα σκληρή άμυνα του Ολυμπιακού ήταν τα στοιχεία που βοήθησαν τους «ερυθρόλευκους» να ξεφύγουν γρήγορα με διψήφια διαφορά (19-8 στο 8΄) και να τη διατηρήσουν μέχρι το τέλος της περιόδου (21-11). Πρωταγωνιστής στο κομμάτι της δημιουργίας σε αυτό το διάστημα για τους γηπεδούχους ο Αθηναίου με 5 ασίστ.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας, πάντως, φρόντισαν στο δεύτερο δεκάλεπτο να «καθαρίσουν» το παιχνίδι…

Οι Στρόμπερι (10π.), στην κορυφαία του εμφάνιση με τον Ολυμπιακό, Λοτζέσκι (12π.) και Αγραβάνης (11π.) έδωσαν την απαραίτητη ώθηση στην επίθεση, η άμυνα «έδεσε», επιτρέποντας μόλις 2 ασίστ στον Αρκαδικό, η μάχη των ριμπάουντ είχε νικητές τους «ερυθρόλευκους» (27-16) και η ομάδα του Σφαιρόπουλου με το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 29-4 πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο μη αναστρέψιμο +35 (50-15).

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι με μπροστάρη τον Λαμπρόπουλο ήταν πιο παραγωγικοί στην επίθεση, αλλά η «ερυθρόλευκη» περιφέρεια και η γραμμή ψηλών συνέχισε τη δουλειά της και κράτησε τον Ολυμπιακό σε απόσταση ασφαλείας (71-33 στο 30΄). Τυπικής διαδικασίας ο… επίλογος της αναμέτρησης με τους γηπεδούχους να μην απειλούνται και να φτάνουν άνετα στο τελικό 89-44.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπήτης, Γεωργιάδης, Κωνσταντινόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 50-15, 71-33, 89-44

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 6, Παπαπέτρου 3, Σπανούλης 5 (1), Πρίντεζης 2, Χάκετ 7, Χάντερ 9, Στρόμπερι 13 (3), Τσαϊρέλης, Τολιόπουλος, Αγραβάνης 17 (3), Λοτζέσκι 20 (4), Αθηναίου 7.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Γιάννης Καστρίτης): Λαμπρόπουλος 15, Βαν Όστρουμ 7 (1), Στεφανίδης 8, Νoουτινεν 5 (1), Καραμαλέγκος, Κοψαύτης 1, Κωνσταντίνου, Καλλινικίδης 5 (1), Τζουγκαράκης 3, Σαντε, Σταματόπουλος.

Σε αγώνες της 3ης αγωνιστικής στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Κηφισιά-Λαύριο 79-82
ΑΕΚ-Τρίκαλα 82-65
Καβάλα-Κόροιβος Αμαλιάδας 74-89
Απόλλων Πατρών-Κολοσσός Ρόδου 58-74
Άρης-ΠΑΟΚ 84-72
Ρέθυμνο-Παναθηναϊκός 60-84
Ολυμπιακός-Αρκαδικός 89-44