O ΠΑΟΚ νικητής στο ντέρμπι του Μπάσκετ

ÔÏ ÍÉÊÇÔÇÑÉÏ ÊÁËÁÈÉ ÔÏÕ ÆÁÑÁ   ÁÑÇÓ - ÐÁÏÊ ARIS - PAOK (BASKET LEAGUE 2017-2018)Σε μεγάλες περιπέτειες ο Άρης, φουλάρει για 4άδα ο “Δικέφαλος”.

Ο Θοδωρής Ζάρας με δύο “βόμβες” στα τελευταία δευτερόλεπτα του μεγάλου ντέρμπι της Θεσσαλονίκης οδήγησε τον ΠΑΟΚ σε μεγάλη νίκη και “βύθισε” τον Άρη σε βαθμολογικές περιπέτειες. Πήγε έτσι στράφι, για τους γηπεδούχους, η εξαιρετική παρουσία των Αθηναίου, Τσαϊρέλη, ενώ σούπερ για τον “Δικέφαλο”, που έπαιξε σπουδαία άμυνα στα τελευταία λεπτά, ενώ έχανε 62-55, ήταν και ο Χαραλαμπόπουλος!

Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα και με τρίποντο του Φλιώνη προηγήθηκε με 5-0 και λίγο μετά με 7-3. Ο ΠΑΟΚ ανασυντάχθηκε και με βελτίωση στην άμυνα και τον Λάκι Τζόουνς “μπροστάρη” πέρασε μπροστά με 7-8 και 9-12 στο 8΄. Με καλή κυκλοφορία και τους ψηλούς δραστήριους, ο “Δικέφαλος” προηγήθηκε με 12-17, μετά από τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου στο 9′ και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Κόνιαρη και τον Χαραλαμπόπουλο να οδηγούν για το 13-21.

Ο Άρης μείωσε με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου με τρίποντο του Αθηναίου σε 16-21, αλλά ο Χαραλαμπόπουλος ήταν “ζεστός” για το 16-23. Ο Ντουβιέρ μείωσε ακόμη περισσότερο σε 19-23 αλλά ο Γκος “απάντησε” κι αυτός για το 19-26. Οι γηπεδούχοι με Αθηναίου και καλάθι και φάουλ του Μπελ μείωσαν σε 23-28 στο 13΄ και σε 26-30 στο 15΄. Ο Χαραλαμπόπουλος με νέο εύστοχο σουτ έκανε το 26-32, αλλά ο Τσαϊρέλης με τρίποντο το 29-32. Ο ΠΑΟΚ έκανε κακές επιλογές στην επίθεση, χωρίς να γυρίζει τη μπάλα και έτσι ο Άρης μείωσε σε 30-32. Ένα καλάθι και φάουλ του Κατσίβελη έδωσε “ανάσα” στους “ασπρόμαυρους” για το 32-37, αλλά ο Αθηναίου κι ο Μάρας μείωσαν σε 36-37, σκορ που ήταν και το τελικό για το πρώτο ημίχρονο.

Ο Αθηναίου ξεκίνησε το β’ μέρος με τρίποντο για το 39-37, αλλά ο Χαραλαμπόπουλος με κλέψιμο και καλάθι και φάουλ, μετά κι από καλάθι του Κρουμπάλι, “έγραψε” το 39-42. Με νέο τρίποντο του, έγινε το 41-45, φτάνοντας σ’ εκείνο το σημείο τους 15 πόντους. Ο Αθηναίου μείωσε στο 44-45, αλλά ο Γκος στο transition έκανε το 44-47. Με τεχνική ποινή στον Τζόουνς για flopping και στον Παπαθεοδώρου για διαμαρτυρία, ο Άρης με 1/2 του Μπελ και καλάθι του Τσαϊρέλη πέρασε μπροστά με 48-47 στο 27′. Με ανάλογη τεχνική ποινή (άστοχος ο Γκος στη βολή), ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με τον Κόνιαρη σε 50-50 στο 28΄ , ο Κρουμπάλι έχασε δύο βολές και ο Μπελ έκανε το 52-50. Οι άμυνες ήταν πολύ δυνατές και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 52-50 για τους γηπεδούχους.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε πάλι με φάουλ, με τον Παπαθεοδώρου να διαμαρτύρεται (25-13 οι βολές), και τον Άρη να προηγείται με 54-51. Ο Τζόουνς μείωσε σε 54-53 στο 32΄, τα λάθη εκατέρωθεν συνεχίζονταν και ο Μαργαρίτης έκανε το 54-55. Ο Μπελ σκόραρε για το 56-55 και ο Τσαϊρελης για το 58-55 στο 35΄ . Η αστοχία του ΠΑΟΚ στις βολές συνεχίστηκε με τον Γκος και ο Τσαϊρέλης έκανε το 60-55 στο 36′ ενώ ο Μούρτος το 62-55. Ένα τρίποντο του Γκος έφερε το 64-60 στο 38′, ο Τσαϊρέλης είχε 0/2 βολές και ο Ζάρας μείωσε σε 64-63 στο 39΄. Ο Αθηναίου μετά από αυστηρό φάουλ στον Ζάρα έκανε με 1/2 βολές το 65-63 και ο Χαραλαμπόπουλος αστόχησε στα 52΄΄. Ο Άρης έχασε την επίθεση με τον Μάρας και ο Ζάρας στα 4΄΄ έβαλε το τρίποντο “βόμβα” για το 65-66.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 36-37, 52-50, 65-66