Ο Ολυμπιακός με ανατροπή νικητής στο Περιστέρι

Ο Βούκοβιτς σκόραρε στο 93′  και ο Ολυμπιακός με ανατροπή έφυγε νικητής από το Περιστέρι (1-2 τον Ατρόμητο), παραμένοντας ζωντανός στην υπόθεση τίτλος! Από το 57′ με δέκα οι γηπεδούχοι λόγω αποβολής του Μπουζούλατζιτς.

Ο Ολυμπιακός όπως το συνηθίζει φέτος… λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις με τον Βούκοβιτς να σκοράρει και να κάνει το 1-2, δίνοντας το διπλό στην ομάδα του με ανατροπή στο Περιστέρι. Ο Κουλούρης είχε βάλει μπροστά τον Ατρόμητο στο 43′, ισοφάρισε ο Καμαρά στο 49, άλλαξε το πρόσωπο των «ερυθρόλευκων» ο Φορτούνης με την είσοδό του στην επανάληψη.

Πολλά παράπονα από τον διαιτητή Ευαγγέλου έχουν και οι δύο ομάδες. Στο πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ζητούν πέναλτι πάνω στον Ναουέλ, ενώ οι γηπεδούχοι ζητούν κι αυτοί με τη σειρά τους πάνω στον Ενσικουλού. Από το ριπλέι φάνηκε και στις δύο φάσεις να μην υπάρχει κάτι. Τα περισσότερα παράπονα ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» τα έχουν σε μια φάση όπου ο Σάκιτς έχασε το κοντρόλ του και ο Μέγιερι μπλόκαρε, με τον Ευαγγέλου να μην δίνει έμμεσο. Στην επανάληψη τώρα, οι γηπεδούχοι φωνάζουν για χέρι του Σισέ στη σέντρα που δεν δόθηκε και με το οποίο κόπηκε η πορεία της μπάλας προς τον Ενσικουλού που έφευγε μόνος του απέναντι στον Σα, με τον ρέφερι να το θεωρεί ακούσιο. Τα παράπονα των γηπεδούχων ήταν κι άλλα στην επανάληψη, με τον Ευαγγέλου να αποβάλει τον τον Μπουσουλάτζιτς για ένα φάουλ στον Φορτούνη, με τους Περιστεριώτες να θεωρούν υπερβολική την δεύτερη κίτρινη που δόθηκε στον Βόσνιο. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Φορτούνη από τον Γιαννούλη με τον ρέφερι να μη δείχνει κάτι, αλλά να υπάρχει παράβαση, η οποία ωστόσο ήταν εκτός περιοχής. Τέλος, οι γηπεδούχοι… φωνάζουν και για το 1-2 στο 94′, καθώς θεωρούν πως η μπάλα βρίσκει στον Σισέ κι από εκεί καταλήγει στον Βούκοβιτς, ο οποίος από την στιγμή που ακουμπάει ο Αφρικανός μέσος την μπάλα, είναι εκτεθειμένος.

Οι συνθέσεις:

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Μέγιερι, Σάκιτς, Γιαννούλης (80′ Νάτσος), Καρασαλίδης, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Μπουσουλάτζιτς, Μάντσον, Ενσικουλού (61′ Ούμπιδες), Μπρούνο (71′ Μανούσος), Κουλούρης

Ολυμπιακός (Πέδρο Μάρτινς): Σα, Καμαρά, Νάτχο (46′ Φορτούνης), Ναουέλ (73′ Φετφατζίδης), Γκιγιέρμε, Κούτρης, Βούκοβιτς, Μάνος, Τοροσίδης, Ποντένσε (77′ Γκερέρο), Σισέ

Παναθηναϊκός – Απόλλων Σμύρνης 5-1

(15′, 41′ Μακέντα,  58′ Κουρμπέλης, 62′ Ινσούα, 92′ Γιόχανσον/67′ Σικαμπάλα)

Αστέρας – ΑΕΛ 2-0