Πρόκριση Άρη στα πέναλτι

Ο Άρης πανηγύρισε στη ρωσική ρουλέτα των πέναλτι και πήρε την πρόκριση κόντρα στην ΑΕΚ. Η κανονική διάρκεια και η παράταση έληξαν 1-1 χάρη στα γκολ των Γκατσίνοβιτς και Μορόν, όμως ο Άρης με ήρωα τον Χουλιάν Κουέστα που έπιασε δύο πέναλτι των Βίντα και Πόνσε, πήρε την πρόκριση στους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας . Πέναλτι έχασε και ο Γιάννης Φετφατζίδης, ο οποίος έστειλε την μπάλα άουτ.

Η Ένωση ήταν αυτή που πήρε κεφάλι στο σκορ λίγο πριν από την εκπνοή του πρώτου μέρους. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Γιόνσον έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Κουέστα τον σταμάτησε. Ο Γκατσίνοβιτς πήρε το ριμπάουντ και με ωραίο τελείωμα την έστειλε στα δίχτυα.Ο Άρης ισοφάρισε στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 58ο λεπτό. Ο Σουλεϊμάνοφ εκτέλεσε ωραία ένα φάουλ από τα δεξιά και ο Μορόν με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με τον Αθαναδιάδη να μην μπορεί να αντιδράσει.

Οι αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων:

Άρης: Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, Τζούρασεκ, Ντουκουρέ, Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ, Σαβέριο, Μορόν.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα, Μήτογλου, Βίντα, Σιντιμπέ, Γιόνσον, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς, Άμραμπατ, Μάνταλος, Τσούμπερ.