Νίκη για την Εθνική γυναικών με βασική την Νάση των Τρικάλων

Η Εθνική Ελλάδας γυναικών επικράτησε 2-1 της Ουκρανίας με ανατροπή και πήρε το πρώτο της τρίποντο στο Women’s Nations League έχοντας κάτω απο τα γκολποστ της την Νάση των Τρικάλων 2011.

Η Εθνική Ελλάδας πήρε μία σημαντική νίκη για την 3η αγωνιστική του Women’s Nations League και έτσι ανέβηκε στην 3η θέση.

Οι φιλοξενούμενες άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με την Καλίνινα από κοντά, έπειτα από αδράνεια της ελληνικής άμυνας. Η Εθνική ανέβασε στροφές και κατάφερε να ισοφαρίσει πριν από το τέλος του πρώτου μέρους.

Η Μάρκου πήρε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα στο 37′. Η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 72ο λεπτό χάρη στο γκολ της Αναστασίας Σπυριδωνίδου. Η Ελλάδα μέχρι το φινάλε κατάφερε να κρατήσει το αποτέλεσμα.

• ΕΛΛΑΔΑ: Νάση, Πατερνά, Παλαμά, Σιδηρά, Μήτκου, Κακαμπούκη, Μάρκου, Σαρρή, Κογκούλη, Γιαννακά, Σπυριδωνίδου
  • ΟΥΚΡΑΝΙΑ: Σαμσόν, Κόρσουν, Απαστσένκο, Σμάτκο, Ντέρκας, Χίριν, Παντσουλάια, Πέτρικ, Κόζλοβα, Καλίνινα, Οβντίγτσουκ