Πρωτιά για Φερστάπεν στο GP Bαρκελώνης

Ο Μαξ Φερστάπεν πήρε ανέλπιστα το Grand Prix της Βαρκελώνης. Έκανε το 1-2 η Red Bull, με τον Λεκλέρκ να εγκατελείπει και τη Ferrari να μένει εκτός βάθρου.

Ο Μονεγάσκος εγκατέλειψε στον 28ο γύρο, ο Σάινθ έφτασε μέχρι την 4η θέση. Η ανατροπή αυτή έφερε τον Ολλανδό παγκόσμιο πρωταθλητή στην πρώτη θέση στη βαθμολογία των οδηγών και στο +6 από τον Λεκλέρκ, με την Red Bull να εκμεταλλεύεται ουσιαστικά το πρώτο μηχανικό θέμα που αντιμέτωπισε τη φετινή σεζόν η Ferrari.

Δεύτερος τερμάτισε ο Μεξικανός Πέρεζ που έπαιξε σημαντικό ρόλο ώστε ο Φερστάπεν να τα φέρει τούμπα στην Βαρκελώνη, ενώ ο Τζορτζ Ράσελ ανέβηκε τρίτος στο πόντιουμ με την Μερσεντές.

Αυτός πάντως που έκανε τρομερό αγώνα ήταν ο Λούις Χάμιλτον. Από 4ος στην εκκίνηση, έπεσε 19ος λόγω επαφής με τον Μάγκνουσεν, αλλά κατάφερε να τερματίσει στην 5η θέση!