Νίκη σωτηρίας για Πιερικό επί της Βέροιας

Ανατροπές και πολλά γκολ στην 31η αγωνιστική

Στον Α’ Όμιλο, η Βέροια στραβοπάτησε στην Κατερίνη, καθώς έχασε 2-1 από τον Πιερικό. Η «Βασίλισσα» προηγήθηκε με τον Γαβριηλίδη στο 23’, αλλά οι γηπεδούχοι με τους Κανούλα (54’) και Δερμητζόγλου (77’) κατάφεραν να ανατρέχουν την κατάσταση.

Στα Πηγάδια έγινε… ματσάρα ανάμεσα στην Ξάνθη και τον Ηρακλή, που αναδείχτηκαν ισόπαλοι 3-3. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 στο ημίχρονο, με τους Γκόμεζ (11’) και Διαμαντόπουλο (25’), αλλά ο Γηραιός στο δεύτερο ημίχρονο έφερε τα πάνω-κάτω. Οι Σίλβα (49’) και Πήλιος (52’) ισοφάρισαν σε 2-2 και ο Γιουμπιτάνα στο 76’ έκανε το 2-3. Η Ξάνθη στις καθυστερήσεις ισοφάρισε σε 3-3 με τον Διαμαντόπουλο.

Η Αναγέννηση Καρδίτσας επικράτησε 2-1 του Απόλλωνα Πόντου αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ. Ο Ρούνεϊ άνοιξε το σκορ για τους Πόντιους στο 28’, αλλά η ΑΣΑ με γκολ των Μπιανκόνι (59’) και Αθανασιάδη (65’) κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Η Καβάλα έμεινε στο 0-0 με τον Ολυμπιακό Β, σε ένα ματς που οι «Αργοναύτες» ήθελαν τη νίκη.

Στην Αριδαία, Αλμωπός και Απόλλων Λάρισας αναδείχτηκαν ισόπαλοι 2-2. Ο Καραμόκο άνοιξε το σκορ στο 37’ για τους φιλοξενούμενους, αλλά οι Ρόβας με πέναλτι στο 46’ και ο Γιουκούδης στο 67’ ανέτρεψαν την κατάσταση για τον Αλμωπό. Ωστόσο, στις καθυστερήσεις ο Απόλλων Λάρισας ισοφάρισε σε 2-2 με τον Σταματή.

Ο Πιερικός αν και βρέθηκε πισω στο σκορ έκανε την ανατροπή και πέτυχε μία σπουδαία νίκη επι της πρωτοπόρου Βέροιας και αν η ΑΕΛ νικήσει αύριο στον Βόλο την Νίκη θα την πλησιάσει στους τρεις βαθμούς.

Τέλος ο Θεσπρωτός «ψαλίδισε» τις ελπίδες του Πανσερραϊκού για παραμονή επικρατώντας με 3-0.