Ισοπαλίες για ΠΑΟΚ και ΑΕΚ – “τεσσάρα” ο Ολυμπιακός

Μια βδομάδα πίσω πάει η τυπική κατάκτηση του τίτλου από τον ΠΑΟΚ μετά την ισοπαλία  (1-1)  στη Λάρισα

Την ευκαιρία να αναδειχτεί από απόψε πρωταθλητής έχασε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος έμεινε στο 1-1 με την ΑΕΛ. Εκτός από δύο βαθμούς, ο «Δικέφαλος του Βορρά» έχασε με τραυματισμό και τον Βιεϊρίνια. Ο Πέλκας άνοιξε το σκορ στο 55’, αλλά ο Γιακιμόφσκι απάντησε στο 64’ για το 1-1, που παρέμεινε ως το τέλος. Ο βαθμός είναι πολύτιμος για τους «βυσσινί» που θέλουν να εξασφαλίσουν την παραμονή τους, ενώ ο ΠΑΟΚ θα περιμένει μια εβδομάδα για να πανηγυρίσει την κατάκτηση του τίτλου.Με χαρακτηριστική άνεση ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 4-0 της Ξάνθης, αποχαιρετώντας για φέτος το «Γ. Καραϊσκάκης». Με τους οπαδούς των Πειραιωτών να έχουν γεμίσει το γήπεδο, οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς έδωσαν μια εξαιρετική παράσταση με χορταστικό θέαμα.

Ισόπαλο 2-2 έληξε το ματς στη Λαμία μεταξύ της τοπικής ομάδας και της ΑΕΚ, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Super League, μετά από πολύ καλό παιχνίδι.

Η ομάδα της Αθήνας προηγήθηκε μόλις στο 4ο λεπτό με τον Μάνταλο, στη συνέχεια η Λαμία αντεπιτέθηκε και ανέτρεψε το σκορ με δύο γκολ του Χερόνιμο Μπαράλες (33′ πεν., 53′), για να ισοφαρίσει στο τελικό 2-2 ο Λούκας Μπογέ στο 67ο λεπτό.

4. Απόλλων Σμύρνης 10 -Υποβιβασμός

* Ο Παναθηναϊκός άρχισε το πρωτάθλημα με -6 βαθμούς και ο ΠΑΟΚ με -2 , ενώ από  την ΑΕΚ έχουν αφαιρεθεί 3 βαθμοί.