Πέφτει η Ελευσίνα-σώθηκε ο Κισσαμικός

Η Καλλιθέα επικράτησε με 3-1 στην έδρα του Πανελευσινιακού

Πολύ αργά ξύπνησε η ομάδα της Καλλιθέας που σημείωσε τη δεύτερη διαδοχική της νίκη, αλλά πλέον περιορίστηκαν στο μηδέν σχεδόν και οι μαθηματικές της ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία. Το 3-1 της αθηναϊκής ομάδας μέσα στην Ελευσίνα ήρθε μετά από την ουσιαστική κατάρρευση του Πανελευσινιακού όταν δέχθηκε το πρώτο γκολ.

Ο Τσίπρας στο 48ο λεπτό άνοιξε το σκορ με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή και από εκείνο το σημείο η άμυνα των γηπεδούχων έχασε τη συνοχή της, με αποτέλεσμα να δεχθεί αμέτρητες φάσεις που είχαν συγκομιδή δύο ακόμη γκολ για την Καλλιθέα και δύο δοκάρια.

Ο Μασέδο στο 80ο λεπτό έκανε το 0-2 και ο Κατσικογιάννης στην αμέσως επόμενη αντεπίθεση σημείωσε το 0-3. Το γκολ της τιμής για τους γηπεδούχους ήρθε από σουτ του Σιλιγαρδάκη έξω από την περιοχή. Ο αμυντικός της Ελευσίνας λίγα λεπτά μετά το γκολ είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Με αυτή τη νίκη η Καλλιθέα παίρνει προβάδισμα απέναντι στην Ελευσίνα και η μόνη της ελπίδα για σωτηρία είναι αν προκύψει υποβιβασμός άλλη ομάδας για εξωαγωνιστικούς λόγους ή αν γίνει αναδιάρθρωση. Στο τελευταίο σενάριο ελπίζει και η ομάδα της δυτικής Αττικής, γιατί αγωνιστικά υποβιβάστηκε και μαθηματικά.

Άρης – Απόλλων Σμύρνης 1-0
Τρίκαλα – Χανιά 6-1
Ελευσίνα – Καλλιθέα 1-3
ΟΦΗ – Σπάρτη 6-1
Αχαρναϊκός – Αν. Καρδίτσας 1-1
Κισσαμικός – Αγροτικός Αστέρας 2-0
Πανσερραϊκός – Αιγινιακός 4-5
Καλλονή – Παναιγιάλειος 0-3 α.α.