Αποχαιρέτησαν με νίκη και πήραν στην Α2 τον Κόροιβο!!!

11111111111Με ένα κουφό διπλό είπαν αντίο τα Τρίκαλα BC

Την έκπληξη της τελευταίας αγωνιστικής έκαναν τα Τρίκαλα BC  και αποχαιρετησαν την μεγάλη κατηγορία με μια εκκωφαντική νίκη στην Αμαλιάδα, που προκάλεσε πάταγο . Οι κυανέρυθροι  ήταν παλι εννιά όμως πέρασα νικηφόρα με 85-82 από την Αμαλιάδα και με το  αποτέλεσμα «σώθηκε» πάνω… στο νήμα ο Πανιώνιος, καθώς στην ισοβαθμία με την ομάδα της Ηλείας είχε το πλεονέκτημα.Το παιχνίδι παίχτηκε στον πόντο στο δεύτερο ημίχρονο, με μεγάλα καλάθια από Ρίτσαρντσον και Μόρις τα Τρίκαλα πήραν την νίκημε 85-82, και έριξαν τον Κόροιβο

Με 5,5” για το τέλος του αγώνα, ο Τζαχί Κάρσον κατέρρευσε στο κέντρο του γηπέδου, μετά από φάουλ που του έγινε, με αποτέλεσμα να “παγώσουν” όλοι στο κλειστό της Αμαλιάδας. Ο γκαρντ του Κοροίβου κέρδισε το φάουλ από τον Φίλιππο Καλογιαννίδη και εν συνέχεια… κατέρρευσε στο παρκέ. Μετά από περίπου πέντε λεπτά, κι αφού του τοποθετήθηκε κολάρο και μάσκα οξυγόνου, σηκώθηκε και αποχώρησε για να διακομιστεί άμεσα στο νοσοκομείο της πόλης.

η ομάδα του Κόροιβου jek;inhse kal;ytera  τα Τρίκαλα με μεγάλο πείσμα και καρδιά, κράτησαν επαφή και ήταν μέσα στο κόλπο της νίκης

Ουσιαστικά, το ματς άρχισε στην 4η περίοδο και συγκεκριμένα από το 35’, όταν τα Τρίκαλα επέστρεψαν για ακόμα μία φορά και ισοφάρισαν 70-70. Η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει και πάλι προς τον Κόροιβο, αφού προηγήθηκε με 75-71 με καλάθι και φάουλ του Σπυριδονίδη, αλλά ο Σλαφτσάκης οδήγησε στο 0-5 των Τρικάλων, τα οποία πήραν κεφάλι στο σκορ (75-76), ενώ ο ίδιος παίκτης στα 34’’ πριν από το τέλος διαμόρφωσε το 76-81.

Στη συνέχεια ο  Πόσλεϊ με δύο συνεχόμενα τρίποντα απάντησε  στις βολές των κυανέρυθρων , μειώνοντας σε 83-82 στα 14’’ πριν από τη λήξη. Ο Ρίτσαρντσον από τη γραμμή των βολών έκανε το 82-85 για να ακολουθήσει στη συνέχεια το περιστατικό με τον Κάρσον. Την ευθύνη των βολών ανέλαβε ο Μιλεντίγεβιτς, αστοχώντας και στις δύο, ο Λάνγκφορντ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά ο Πόσλεϊ στο τρίποντο δεν κατάφερε να στείλει στο ματς στην παράταση,κι έτσι γράφτηκε η πιο απ΄θανη νίκη της ομάδας στο πρωτάθλημα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-19, 46-42, 64-59, 82-85.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): ΝτεΚόζεϊ 19 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάρσον 15 πόντοι, Λάνγκφορντ 4, Μιλεντίγεβιτς 3 (7 ριμπάουντ), Κεμπ 6, Πόσλεϊ 13, Αντωνάκης, Σαχπατζίδης 4 (6 ριμπάουντ), Σκουλίδας, Σπυριδωνίδης 7, Μπεκρής, Χάινς 11 (7 ριμπάουντ).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Τακιανός): Ρίτσαρντσον 25 (6 ριμπάουντ), Σλαφτσάκης 12 (5 ριμπάουντ), Καραγιώργος, Καλογιαννίδης 8, Μόρις 27 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γιανναράς 5, Τάταρης 8.