Οι αριθμοί στο Τρίκαλα – ΑΕΚ

Trikala-AEK2501182

Απο το 2014 έχουν να κερδίσουν τα Τρίκαλα την ΑΕΚ.

Πέντε συνεχόμενες νίκες μετράει η ΑΕΚ απέναντι στα Τρίκαλα BC Aries ανεξαρτήτως έδρας και μετά την ήττα της στο πρώτο παιχνίδι κόντρα στη θεσσαλική ομάδα για τη Stoiximan.gr Basket League.

Στις 13 Δεκεμβρίου 2014, τα Τρίκαλα BC Aries είχαν επικρατήσει της «Ένωσης» με 87-83 με κορυφαίο τον Κάντζι που είχε 21 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για την ΑΕΚ σε εκείνο το παιχνίδι ο Ίνγκλις είχε 33 πόντους, 11 ριμπάουντ και πέντε ασίστ, αριθμοί που δεν έφταναν για να αποφύγει την ήττα. Έκτοτε ωστόσο σημείωσε πέντε νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, δύο από αυτές στα Τρίκαλα…

*Την περίοδο 2015-16 με 70-65 με 18 πόντους του Μαυροκεφαλίδη (21 είχε ο Μπράουν για τα Τρίκαλα ενώ 16 με 11 ριμπάουντ είχε ο Κόντζερ).

*Την περίοδο 2016-17 με 78-59 με 14 πόντους από τους Βασιλειάδη και Ουίλιαμς. Για τους γηπεδούχους 13 είχε ο Χότον.

RANKING: 70,7

*Διψήφιο αριθμό πόντων στα τρία τελευταία και σε τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια των Τρικάλων BC Aries είχε ο Μιχάλης Λούντζης.

*Ο ΣονΝτρέ Τζόουνς είχε τουλάχιστον δύο ασίστ στα επτά τελευταία παιχνίδια της θεσσαλικής ομάδας.

*Ένα τουλάχιστον αντίπαλο σουτ σταμάτησε ο Μάρκο Τέγιτς στα 11 από τα 13 παιχνίδια του στη Stoiximan.gr Basket League.

*Ο Ντούσαν Σάκοτα απέχει 13 πόντους από τους 2.000 στην καριέρα του στο επαγγελματικό Πρωτάθλημα.

*Έξι αμυντικά ριμπάουντ μακριά από τα 300 είναι ο Βασίλης Καββαδάς.

*Ο Μάικλ Γκριν είχε διψήφιο αριθμό πόντων στα τέσσερα τελευταία και συνολικά σε 10 από τα 13 παιχνίδια του πρώτου γύρου.