Καλύτερος ο ΑΟΤ, άφησε βαθμούς στις Σέρρες

IMG_4060_resize-1024x683

Αδικούνται απο το τελικό 1-1 οι “κυανέρυθροι”

Δύο πολύτιμους βαθμούς στην μάχη που δίνουν για να πλασαριστούν όσο πιο ψηλά στην βαθμολογία άφησαν τα Τρίκαλα στις Σέρρες κόντρα στον Πανσερραϊκό του Περικλή Αμανατίδη.

Τα Τρίκαλα είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού αλλά είχαν την ατυχία να βρεθούν πίσω στο σκορ με έναν εντελώς αναπάντεχο τρόπο. Ο κορυφαίος παίκτης της ομάδας φέτος Αποστολίδης έχασε την μπάλα μέσα απο τα χέρια του λίγο πριν λήξει το ημίχρονο και ο Γκούρτσας που καραδοκούσε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στην επανάληψη τα Τρίκαλα αν και κινδύνεψαν να δεχτούν δεύτερο γκολ (είχαμε δύο εξαιρετικές επεμβάσεις του Αποστολίδη) ισοφάρισαν στο 64΄με πέναλτι του Τόμιτς (καθαρό πέναλτι που κέρδισε ο Γροντής) και πίεσαν μέχρι το τέλος για την ανατροπή. Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων Ρίστιτς έκανε μερικές εξαιρετικές επεμβάσεις ενώ τα Τρίκαλα διαμαρτύρονται δίκαια για δεύτερο πέναλτι που δεν δόθηκε λίγο πριν την λήξη σε ανατροπή του Γιαννιτσάνη απο τον Ρούτση μέσα στην περιοχή.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Π. Αμανατίδης): Ρίστιτς, Τσαμούρης, Τσελεπίδης, Ιωαννίδης, Στέβιτς , Ορφανίδης (23′ λ.τρ. Ρούτσης), Αναστασόπουλος, Τσιμίκας, Κάκκο (69′ Δούμτσιος), Κρητικός, Γκούρτσας (62′ λ.τρ. Πόζογλου)

ΤΡΙΚΑΛΑ (Σ. Αντωνίου): Αποστολίδης, Κοτσώνης, Βέρτζος, Χιντζίδης, Πάνος, Ανδρεόπουλος (46′ Ζγκούρι), Τζόκιτς (80′ Μάκος), Μιλοσάβλιεφ, Τόμιτς, Ντακόλ (60′ Γροντής), Γιαννιτσάνης

Διαιτητής o κ. Γιαννουλάκης (Χανίων) που έδειξε κίτρινες κάρτες στους Ορφανίδη, Ιωαννίδη, Ρούτση, Αναστασόπουλο του Πανσερραϊκού και Μιλοσάβλιεφ, Γροντή, Γιαννιτσάνη των Τρικάλων

IMG_3945_resize-1024x682

Βοηθοί: Τζιαμπάσης (Κοζάνης), Κουβαλάκης (Δράμας)

Το παιχνίδι όπως το μετέδωσε το sportrikala.gr:

8′ Σουτ του Κάκου απο καλή θέση μαζεύει ο Αποστολίδης

9΄ Μακρινό σουτ από τον Τζόκιτς, η μπάλα γκελάρει στο γλιστερό τερέν, διώχνει ο Ρίστιτς και απομακρύνουν σε πλάγιο οι αμυντικοί.

26′ Σουτ του Τσιμίκα μπλοκάρει εύκολα ο Αποστολίδης

28′ Σουτ του Γιαννιτσάνη απο καλή θέση άουτ

33′ Αδύναμο φάουλ του Γκούρτσα δεν ανησυχεί τον Αποστολίδη

39′ Μεγάλη ευκαιρία για τα Τρίκαλα. Μετά απο φάουλ του Τόμιτς, ο Γιαννιτσάνης πήρε το ριμπάουντ μετά απο απόκρουση της άμυνας και σούταρε απο καλή θέση ελάχιστα άουτ

43′ Σέντρα σουτ του Τόμιτς διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ ο Ρίστιτς. Απο το κόρνερ ο προωθημένος Βέρτζος κεφαλιά άουτ

45+ Ο κορυφαίος παίκτης των Τρικάλων φέτος Αποστολίδης μετά απο σέντρα χάνει την μπάλα μέσα απο τα χέρια του και ο Γκούρτσας απο κοντά κεφαλιά σημειώνει το 1-0. Απαρηγόρητος ο τερματοφύλακας των Τρικάλων.

Τα αποτελέσματα στο ημίχρονο:

(*) Πανσερραϊκός – ΑΟΤ 1-0 (Γκούρτσας 45΄)

(*) Δόξα Δράμας – Απόλλων Λάρισας 1-1: Κάσες (7΄) – Καρακατσάνης (3’)

(*) ΟΦΗ – Απόλλων Πόντου 1-1: Μάνος (17΄) – Συελίδης (6’)

(*) Βέροια – Εργοτέλης 0-1 (Κάϊπερς 44’)

(*) Αν. Καρδίτσας – Αιγινιακός 0-0

(*) Παναιγιάλειος – Κισσαμικός 0-2 (Αποστολίδης 4’, Σάλιακας 26’)

(*) Σπάρτη – Καλλιθέα 1-0 (Τριανταφυλλάκος 10’)

(*) Αχαρναϊκός –Παναχαϊκή 0-3 α.α.

Το Σάββατο

(*) Άρης – ΟΦΗ 0-0

(*) Ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο με τον Ζγκούρι να περνάει στην θέση του Ανδρεόπουλου

47′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό. Μετά απο ασίστ του Γκούρτσα ο Ρούτσης μόνος απέναντι στον Αποστολίδη δεν μπορεί να τον νικήσει αφου ο τερματοφύλακας των Τρικάλων έδιωξε με τα πόδια.

50′ Κίτρινη κάρτα στον Μιλοσάβλιεφ

52′ Σέντρα σουτ Κρητικού με την μπάλα να φεύγει άουτ, ίσως να την βρήκε λίγο και ο Αποστολίδης

63′ Ο Γροντής που μόλις μπήκε στο παιχνίδι κερδίζει πέναλτι απο τον Τσαμούρη.

64′ ΓΚΟΟΟΟΛ Ο Τόμιτς ισοφαρίζει σε 1-1 με άψογα εκτελεσμένο πέναλτι

75′ Σουτ του Κρητικού άουτ

77’Ο Αποστολίδης μεγάλη επέμβαση σε σουτ εξ επαφής του Δούμτσιου

86′ Σουτ του Πάνου πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι

89′ Μετά απο μία καλή ευκαιρία των Τρικάλων με τον Ρίστιτς να διωχνει σε κόρνερ φάουλ του Τόμιτς. Στην συνέχεια ο Ρούστης ανατρέπει καθαρά τον Γιαννιτσάνη αλλά ο διαιτητής δεν δίνει το καθαρό πέναλτι.

90′ Ένταση στον αγωνιστικό χώρο