Mεγάλη νίκη του ΠΑΟ στην Πόλη

Γαλατασαράι – Παναθηναϊκός 79-84

Γαλατασαράι - Παναθηναϊκός 79-84

Με… βομβαρδισμό έξω από τα 6,75μ. καθώς τελείωσε με 16/31 τρίποντα, ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε δύσκολα το εμπόδιο της Γαλατασαράι στην Πόλη και με τη νίκη του (84-79) έκανε ένα ακόμα σημαντικό βήμα για την πρόκρισή του στα πλέι οφ.

Οι «πράσινοι» που στην τρίτη περίοδο έφτασαν να σουτάρουν με 67% (14/21) από τη γραμμή του τρίποντου ξεπέρασαν γρήγορα το κακό τους ξεκίνημα και με τον Τζέιμς να δίνει ρυθμό επέστρεψαν από τις διψήφιες διαφορές που έχαναν φτάνοντας ως και το δικό τους +14.

Στο φινάλε παρότι είχαν κακές επιλογές στην επίθεση, με την άμυνά του κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά που είχαν χτίσει και να νικήσουν για τέταρτη φορά τη Γαλατά σε ισάριθμες συναντήσεις στη διοργάνωση.

Ο Παναθηναϊκός για ένα ακόμα παιχνίδι τις τελευταίες εβδομάδες μπήκε νωθρά και είδε τον αντίπαλό του να ανοίγει τη διαφορά (20-9 στο 7′) και να αναγκάζεται να τρέχει για να μαζέψει τη διαφορά.

Η είσοδος του Τζέιμς και η… αμερικανική πεντάδα του Πασκουάλ έδωσαν ενέργεια στον Παναθηναϊκό που αρχικά βελτιώθηκε στην άμυνα ενώ στην άλλη πλευρά του παρκέ συνδέθηκε με το καλάθι έξω από τα 6,75μ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ένα επιμέρους σκορ 25-16 που έδωσε στην ελληνική ομάδα (των 11 εύστοχων τριπόντων) προβάδισμα στο ημίχρονο.

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό και έχοντας πλέον 14/21 τρίποντα ο Παναθηναϊκός έφτασε να προηγηθεί ακόμα και με +14 (46-60 στο 25′). Ένα ξέσπασμα του Σιλμπ όμως έφερε ένα επιμέρους σκορ 18-5 για την Γαλατά που έφτασε ακόμα και στον πόντο (64-65).

Ο Παναθηναϊκό έτρεξε ένα δικό του επιμέρους σκορ 13-4 και ξέφυγε με 81-72 τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε, ενώ στη συνέχεια κατάφερε χάρη στην άμυνά του να διατηρήσει αυτή τη διαφορά και να φτάσει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 40-43, 64-68, 79-84

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Αταμάν): Μίτσοφ 14 (2), Φιτιπάλντο, Τάιους 7, Σιλμπ 14 (2), Πλάις 15, Ντέι 2, Γκιουλέρ 11 (1), Ντίμπλερ 11 (3), Κοκσάλ 5 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον ΄15 (3), Νίκολς 3 (1), Ρίβερς 8 (2), Τζέιμς 18 (2), Φώτσης, Παππάς 2, Φελντέιν 15 (5), Χαραλαμπόπουλος, Γκέιμπριελ 5 (1), Τζεντίλε,  Μπουρούσης 8, Καλάθης 10 (2).