«Περίπατος» του ΠΑΟΚ στη Σύρο και… άλμα για πρωτάθλημα

Το πρώτο από τα τρία βήματα που χρειάζονται για την κατάκτηση του τίτλου έκανε ο ΠΑΟΚ.6ECB325A558A6EDA07F1D317524B7D95

Ο «δικέφαλος του Βορρά» με… κεκτημένη ταχύτητα από την πρόκρισή του επί του Ολυμπιακού «έσπασε» από το πρώτο κιόλας ματς το πλεονέκτημα έδρας του Φοίνικα Σύρου και με το 3-0 στον 1ο τελικό των play offs στην Ερμούπολη έβαλε τις βάσεις για να πετύχει το «back to back» στην Α1 ανδρών. Το επόμενο ραντεβού των δύο φιναλίστ των τελικών είναι προγραμματισμένο για την ερχόμενη Παρασκευή (22/04, 19:00) στο κλειστό της Πυλαίας.

Ο ΠΑΟΚ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζέισον Γιαμπλόνσκι αλλά και τα σερβίς του Τσεπέδα στο φινάλε του καθοριστικού 2ου σετ νίκησε τον Φοίνικα Σύρου με 3-0 σετ και έκανε το 1-0 στις νίκες στη σειρά των τελικών του πρωταθλήματος Volley League «Πάμε Στοίχημα».

Ο αγώνας έγινε στο κατάμεστο «Δημ.Βικέλας», χαρακτηρίστηκε από πολλά λάθη των παικτών και των δύο ομάδων αλλά και την κόκκινη κάρτα που χρεώθηκε ο Ανδρέας Ανδρεάδης στο 18-16 του 2ου σετ καθώς οι διαιτητές τον τιμώρησαν επειδή ειρωνεύτηκε τον προπονητή του ΠΑΟΚ Γιάννη Καλμαζίδη λέγοντας του να πάρει τάιμ άουτ.

Ο ΠΑΟΚ είχε καλύτερο σερβίς και δεν κινδύνευσε παρά μόνο μέχρι το 22-21 του 2ου σετ. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την Παρασκευή 22 Απριλίου στις 19.00 στο PAOK Sports Arena. Ο τίτλος κρίνεται στις 3 νίκες.

O ΠΑΟΚ μπήκε από την αρχή δυνατή δυνατά στον αγώνα και από τα μισά του 1ου σετ άρχισε να επιβάλει το ρυθμό του . Τελευταία φορά στο σετ προηγήθηκε ο Φοίνικας με τον άσσο του Ντόκιτς και το μπλοκ του Φέργκιουσον, αλλά ο ΠΑΟΚ με σερί 3-0 χάρις στο ξέσπασμα του Σεπέδα (με επίθεση και άσσο) αλλά και πόντο του Γιαμπλόνσκι ξέφυγε 16-13.

Ο Φοίνικας κρατήθηκε κοντά και μείωσε το σκορ σε 20-19 με την επίθεση του Λάππα και το άουτ το Σεπέδα. Ο πρώτος χρόνος του Σμαραγδή και το μπλοκ πάνω στον Ντόκιτς έκαναν το 24-21 και έκριναν το σετ για τον ΠΑΟΚ που τελείωσε με υπέρβαση του Ντόκιτς.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το 2ο σετ. Με το σερβίς του Σμαραγδή ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 4-1, αλλά ο Φοίνικας κατάφερε να ισοφαρίσει 9-9. Ο δικέφαλος με τον Χιμένες έκανε το 14-12 αλλά ο Ανδρεάδης με δύο μπλοκ πάνω σε Γιαμπλόνσκι και Χιμένες ισοφάρισε 14-14. Ο Παπαδογούλας έδωσε «άσσο» το σερβίς του Πάρις αλλά ο ΠΑΟΚ δικαιώθηκε στο διαιτητικό βίντεο και πήρε το προβάδισμα με 15-14.

Ο Φοίνικας στο καλύτερο σημείο του στον αγώνα έκανε σερί 3-0 χάρις το μπλοκ του Ανδρεάδη στον Σμαραγδή, κόντρα του Λάππα και άουτ του Χιμένες (18-16). Εκεί ο Ανδρεάδης έκανε νόημα στον… Καλμαζίδη να πάρει τάιμ άουτ και χρεώθηκε με κόκκινη κάρτα (18-17). Ο Ανδρεάδης απάντησε για το 19-17 αλλά ο Χιμένες με επίθεση και άσσο ισοφάρισε 19-19.

Ο Φοίνικας προηγήθηκε για τελευταία φορά στο 22-21 με το μπλοκ του Μουρούτη. Ο Γιαμπλόνσκι με πλασέ ισοφάρισε (22-22) και ο Σεπέδα με επίθεση και στη συνέχεια με άσσο έκανε το 24-22. Ο ίδιος έκανε φιλέ αλλά και ο Ντόκιτς σε κόντρα επίθεση αντί να ισοφαρίσει έδωσε το σετ στον ΠΑΟΚ με 25-23.

Με τον «αέρα» του 2-0 σετ ο ΠΑΟΚ απελευθερώθηκε στο 3ο σετ, ενώ στον Φοίνικα υπήρξε απογοήτευση. Με το σερβίς του Λι ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 5-0 για το 9-4.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Γεωργιάδης

Τα σετ: 0-3 (22-25, 23-25, 14-25)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Φέργκιουσον 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Πάρις 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Ντόκιτς 13 (11/32 επ, 2 άσσοι), Λάππας 6 (5/9 επ, 1 μπλοκ, 41% υπ – 19% άριστες), Ανδρεάδης 5 (3/7 επ, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 6 (6/13 επ, 45% υπ – 18% άριστες) / Ζήσης (λ, 20% υπ – 20% άριστες), Ηλίας, Μάρκου, Μουρούτης 1 (μπλοκ), Κάλντγουελ 3 (3/6 επ, 44% υπ – 33% άριστες).

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 9 (6/13 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 36% υπ – 36% άριστες), Κουρνέτας 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ), Σεπέδα 20 (17/32 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λι 7 (4/5 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 5 (2/4 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 11 (9/14 επ, 2 μπλοκ, 50% υπ – 19% άριστες) / Γκαράς (λ, 22% υπ – 0% άριστες), Ντίνας, Τερζής.