Φυσιολογική υποταγή στο ΣΕΦ

mantzaris_1802

Την ήττα με 84-52 γνώρισε η ομάδα των Τρικάλων απο τον Ολυμπιακό.

Φυσιολογική υποταγή των Τρικάλων στο ΣΕΦ απο τον Ολυμπιακό με τον Κώστα Φλεβαράκη να μην χρησιμοποιεί τελικά τον Σόκο έχοντας το μυαλό στο παιχνίδι του Ρεθύμνου.

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά από την πρώτη περίοδο. Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν με ένα 8-0 στο ματς, προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο με 23-8 και έλεγξαν στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού, έως και το τέλος της αναμέτρησης.

Ο Ολυμπιακός μπήκε μέσα στο παιχνίδι με διάθεση, παίρνοντας σκορ αποκλειστικά μέσα από την ρακέτα. Ο Μιλουτίνοβ αξιοποιούσε τις ασίστ των συμπαικτών του, έχοντας καλά τελειώματα κοντά στο καλάθι, με τους Πειραιώτες να προηγηθούν με 8-0 στο 3′ και με 14-6 στο 6′, ύστερα από καλάθι του Στρόμπερι. Οι “ερυθρόλευκοι” πίεζαν στην άμυνα και έτρεχαν στο ανοιχτό γήπεδο, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο έχοντας το προβάδισμα στο σκορ με 23-8, μετρώντας 9/13 δίποντα.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Παπανικολάου με σερί πόντους έφερε την ομάδα του στο +19 (27-8), πραγματοποιώντας το φετινό ντεμπούτο του αγωνιζόμενος στο ΣΕΦ. Ο Βίλιαμσον με τρίποντο μείωσε σε 29-16 στο 16′, αλλά με τον ίδιο τρόπο απάντησε και ο Αγραβάνης στη συνέχεια. Ο Ολυμπιακός είχε χάσει τον ρυθμό του στην επίθεση και έχανε αρκετά σουτ, με τον Στρόμπερι να βρίσκει μετά από ώρα στόχο από την περιφέρεια, ενώ ο Χάντερ στον αιφνιδιασμό διαμόρφωσε το 39-23, το οποίο και ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, Σπανούλης-Στρόμπερι “πυροβόλησαν” από την περιφέρεια, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +23 (50-27) στο 24′, με τους Πειραιώτες να έχουν γρήγορη και καλή κυκλοφορία της μπάλας. Ο διαγωνισμός των τριών πόντων συνεχίστηκε στο ματς, με τον Στρόμπερι να απαντά στο τρίποντο του Μπράουν, με τον Ντι Τζέι να μετρά 4/4 σουτ από τα 6.75 μέτρα. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 67-42.

Το παιχνίδι είχειαδικαστικό χαρακτήρα, , οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να πιέζουν στην άμυνα,  με τους Πειραιώτες να φτάνουν στο τέλος στην νίκη με σκορ 84-52.

Τα δεκάλεπτα: 23-8, 39-23, 67-42, 84-52

Ανά δεκάλεπτο: 23-8, 16-15, 28-19, 17-10

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 9 (1), Στρόμπερι 21 (5), Μιλουτίνοβ 15, Πρίντεζης 5, Μάντζαρης 2, Όντομ 3, Χάντερ 4, Παπαπέτρου 7, Αγραβάνης 5, Χάκετ 5, Παπανικολάου 8, Αθηναίου.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Τζόουνς 10, Βίλιαμσον 5, Καλλές 4, Ρόμπινσον 4, Μπράουν 15, Κάντουγκαν 7, Τσιλούλης, Καραθανάσης, Τσιάρας 5, Καλογιαννίδης, Βαρυτιμιάδης.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 9 (1), Στρόμπερι 21 (5), Μιλουτίνοφ 15, Πρίντεζης 5, Μάντζαρης 2, Τζόνσον-Όντομ 3 (1), Χάντερ 4, Παπαπέτρου 7 (1), Αγραβάνης 5 (1), Χάκετ 5, Παπανικολάου 8 (1), Αθηναίου.
Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Τζόουνς 10, Βίλιαμσον 5 (1), Καλλές 4, Ρόμπινσον 4, Μπράουν 15 (1), Κάντουγκαν 7 (1), Τσιλούλης, Καραθανάσης, Τσιάρας 5 (1), Καλογιαννίδης, Βαρυτιμιάδης 2.

Α’ δεκάλεπτο

Διαιτητές της συνάντησης είναι οι κ.κ. Σχινάς, Αναστόπουλος Α., Δαρλαμήτσος

Οι αρχικές πεντάδες:

Ολυμπιακός (Γ. Σφαιρόπουλος): Σπανούλης, Μάντζαρης, Πρίντεζης, Στρόμπερι, Μιλουτίνοφ

Τρίκαλα BC Aries (Κ. Φλεβαράκης): Τζόουνς, Βίλιαλμσον, Ρόμπινσον, Μπράουν, Καλλές

8.49 Καντούγκαν 70-44

8.26 Καλάθι (72-44) και φάουλ ο Μιλουντ ίνοφ, μέσα η βολή 73-44 και πάλι ο Μιλουντίνοφ 75-44

6.55 Ρόμπινσον 75-46

5.50 Αγραβάνης 77-46

5.01 Παπαπέτρου 79-46

3.34 Ο Καντούγκαν βάζει δύο βολές. 79-48