Μίλησε και πάλι η έδρα!!!

SONY DSC

Τα Τρίκαλα με ψυχή και μυαλό “καθάρισαν” τον Κόροιβο με 85-74!!!

Όσο ιδανικά ξεκίνησε το πρωτάθλημα με το διπλό μέσα στην Αμαλιάδα, τόσο ιδανικά ξεκίνησε και ο Β’ γύρος με την αρμάδα του Κώστα Φλεβαράκη να κερδίζει για δεύτερη φορά μέσα στην σεζόν τον Κόροιβο. Μία επιτυχία τεράστια, αν αναλογιστεί κανείς ότι τις δύο ομάδες τις χωρίζει …άβυσσος όσον αφορά το μπάτζετ τους ενώ δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι ο Κόροιβος πέρυσι έφτασε στα πλέι οφ.

Ωστόσο μέσα στο παρκέ όλα αυτά δεν παίζουν σημασία. Τα Τρίκαλα BC Aries καθοδηγούμενα μαεστρικά για μία ακόμη φορά απο τον πάγκο και τον Κώστα Φλεβαράκη έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο κατά διαστήματα, στάθηκαν όρθια ακόμη και όταν ο Κόροιβος με τους Ντέιβις και Χαριτόπουλο πλησίαζε στο σκορ και τελικά με μερικά μεγάλα καλάθια απο Καντούγκαν, Βίλιαλμσον και Ρόμπινσον κατάφεραν να πανηγυρίσουν την σπουδαία νίκη.

Μία νίκη που κάνει τους “κυανέρυθρους” να νιώθουν πολύ καλύτερα καθώς έχουν βάλει αρκετές ομάδες απο κάτω, ωστόσο όμως το πολύ δύσκολο πρόγραμμα της συνέχειας κάνει τους πάντες να είναι προσγειωμένοι.

Καθοριστική ήταν και η παρουσία του κόσμου που παρά την καταρρακτώδη βροχή έφτασε στο κλειστό για να ενισχύσει την ομάδα.

Τα δεκάλεπτα:  17-18, 33-32, 58-47, 85-74

ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Κάντουγκαν 10(2), Τσιάρας 6(1), Κόνγκερ 23, Βίλιαμσον 7(1), Τιγκ 9, Τσιλούλης, Καραθανάσης, Καλλές 2, Ρόμπινσον 11(1), Καλογιαννίδης 2, Μπράουν 15(1), Βαρυτιμιάδης
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Ντέιβις 30(4), Πουλιανίτης, Γεωργάκης, Βασιλόπουλος 1, Κάουνσιλ 5, Χριστοδούλου, Χάρτνινγκ 12, Χαριτόπουλος 20(2), Τρότερ 4, Σλαφτσάκης 2

Το παιχνίδι:

Τα Τρίκαλα επιβεβαίωσαν τη δύναμη της έδρας τους, νίκησαν και τον Κόροιβο με 85-74 και όχι μόνο τον έπιασαν στη βαθμολογία, αλλά υπερτερούν και στν ισοβαθμία, αφού έχουν νικήσει και μέσα στην Αμαλιάδα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Ο Κόροιβος μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο 4′ ήταν μπροστά με 10-5 με τον Ντέιβις να έχει σκοράρει όλους τους πόντους του! Τα Τρίκαλα ισορρόπησαν σταδιακά, με Κοντζέρ και Τσιάρα να ηγούνται της αντεπίθεσης, προηγήθηκαν με 15-13 στο 8′ και το δεκάλεπτο έληξε με 17-18.
Ενα σερί 7-2 των γηπεδούχων στην έέναρξης δεύτερης περιόδου τους έδωσε προβάδισμα με 24-20, όμως, ο Κόροιβος βρήκε πολλές λύσεις από τον Χαριτόπουλο κοντά στο καλάθι, επανέφερε το ματς στα όρια της ισοπαλίας και έτσι διατηρήθηκε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου που βρήκε τα Τρίκαλα μπροστά με βραχεία κεφαλή, 33-32.

Ενα σερί 7-0 των γηπεδούχων τους έφερε στο 40-32 στο 22′, όμως, ο Κόροιβος πλησίασε στο 40-38 στο 24′. Με τους Μπράουν και Ρόμπνισον να δίνουν τις επιθετικές λύσεις, τα Τρίκαλα ξέφυγαν με 51-39 στο 26’30”, ο Κόροιβος πάλι με τους Ντέιβις και Χριτόπουλος που ήταν οι μοναδικές αξιόπιστες επιθετικές του λύσεις μείωσε σε 52-45 στο 28′, όμως, το δεκάλεπτο έκλεισε και πάλι με τα Τρίκαλα σε διψήφια διαφορά, 58-47.

Ο νεοφερμένος Μπράουν έδειχνε σαν… από χρόνια στα Τρίκαλα και με δικούς του πόντους οι γπηεδούχοι έφτασαν στο 68-54 του 32ου λεπτού, όμως ο Κόροιβος με το γνωστό δίδυμο να σκοράρει κατά βούληση πλησίασε και πάλι στο 70-64 στο 34′.

Η επιθετική άνοδος του Χάρντινγκ έφερε τον Κόροιβο στο… απειλητικό για τα Τρίκαλα 74-69 στο 37′, ο Τιγκ αστοχούσε στις βολές, αλλά και ο Κόροιβος στα τρίποντα που επιχείρησε μαζικά και ο Κάντουγκαν με ένα δύσκολο καλάθι έκανε το 76-70 στο 38’30”.

Ενα τρίποντο του Βϊλαμσον στο 39′ έκανε το σκορ 79-72 και έδωσε σαφές προβάδισμα στα Τρίκαλα, που πανηγύρισαν άλλη μια σημαντική νίκη και πλέον στοχεύουν κάτι παραπάνω από την παραμονή.

9.18 Γεωργάκης βολές 0/2

9′ Καντούγκαν 2/2 36-32

8.54 Κλέψιμο και καλάθι απο τον αρχηγό Γ.Τσιάρααααα 38-32

7.59 Κόνγκεεεεεεερ 40-32!!! Φτιάχνουν διαφορά που ελπίζουν να κρατήσουν τα Τρίκαλα!

4.01 Μπράουυυν 49-39

*Αντιαθλητικό υπέρ των Τρικάλων Τιγκ στις βολές 2/2 51-39 και η μπάλα στα Τρίκαλα

3.06 Χάρντινγκ βολές 2/2 51-41

2.59 Τιγκ βολές 1/2 52-41

2.34 Τρότερ 52-43

2.02 Ντέιβις 52-45

1.26 Κόνγκερ βολές 1/2 53-45

1.10 Ντέιβις 53-47

45″ Καντούγκαν τρίποντοοο 56-47

16″ Ρόμπινσοοοον καλάθι και φάουλ με άστοχη βολή 58-47