Τα Χανιά 2-0 την Αναγέννηση Καρδίτσας

Στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 9ης αγωνιστικής της Football League, τα Χανιά επικράτησαν με 2-0 της Αναγέννησης

Στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 9ης αγωνιστικής της Football League, τα Χανιά επικράτησαν με 2-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας και πλησίασαν σε απόσταση τριών βαθμών από τη δεύτερη θέση.

Πρωταγωνιστής ο Πορτογάλος μέσος, Ούγκο Μασάδο, ο οποίος μπορεί να μη βρήκε δίχτυα αλλά από τα πόδια του ξεκίνησαν οι δύο φάσεις από τις οποίες προήλθαν τα ισάριθμα γκολ. Στο 25ο λεπτό εκτέλεσε το φάουλ, ο Κουτσόπουλος απέκρουσε ασθενώς κι ο Γκέσιος στο ριμπάουντ άνοιξε το σκορ για τους Κρητικούς.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 50ο λεπτό. Ο Πορτογάλος μέσος των Χανίων εκτέλεσε νέο φάουλ με τον Μπριλάκη να παρεμβάλλεται της πορείας της μπάλας και με κεφαλιά να διευρύνει το προβάδισμα για τους Κρητικούς.

Η Αναγέννηση δεν μπόρεσε ποτέ ν’ απειλήσει τα Χανιά, τα οποία μάλιστα λίγο έλειψε να κάνουν και το 3-0 αλλά η μπάλα μετά το σουτ του Γκέσιου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κουτσόπουλου. Ντεμπούτο έκανε με την ομάδα των Χανίων κι ο 15χρονος, Μιχαλανδρέας Νύκταρης.

ΑΟ ΧΑΝΙΑ (Θωμάς Γράφας): Μπλάζιτς, Παγώνης, Καρτσαμπάς, Διαμαντόπουλος, Μπριλάκης, Μασάδο, Ν. Νύκταρης (67′ Δεινόπαπας), Σαΐν, Μπουζούκης (46′ Ρίκκα), Γκέσιος (90’+2′ M. Νύκταρης), Λίτα

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Σάββας, Δημόπουλος, Ρούσσης (72′ Μαυριάς), Κισκαμπάνης, Καραχάλιος, Υφαντής, Μπλέντι, Τσίτας (58′ Τσούκαλος), Μοσχάκης (58′ Μπιτέλης), Πιτταράς.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

Κυριακή 22/11

Πανελευσινιακός – Πανσερραϊκός 1-0 (51′ Μποτωνάκης)

Ολυμπιακός Βόλου – Απόλλων Σμύρνης 1-2 (66′ Σκοπελίτης / 55′ Τζιώρας, 81′ Δεληζήσης)

Αγροτικός Αστέρας – Παναιγιάλειος 0-0

Ζάκυνθος – Τρίκαλα 1-0 (60′ Ναζίμ)

Λαμία – Παναχαϊκή 4-1 (5′ (πεν.) Λεάντρο, 27′ Τζόκιτς, 30′ Πίντο, 35′ Καραγιάννης /  77′ Σιατραβάνης)

Καλλιθέα – ΑΕΛ 0-1 (45+1′ Πάτο)