Με το «δεξί» στο Κύπελλο οι Ικαροι

Πρεμιέρα κυπέλλου είχε σήμερα το Θεσσαλικό Μπάσκετ και οι Ικαροι που άλλαξαν χέρια στη διοίκηση έκαναν καλό ξεκίνημα κερδίζοντας  67-50 τον Σπάρτακο

Το 1ο δεκάλεπτο έδειξε μάλιστα ένα άνοιγμα 8-10 πόντων (10-18) αλλά σταδιακά οι παίκτες του Γ.  Κουρτμέτζα ανέβασαν την πίεσή τους στα περιφερειακά σουτ περιόρισαν τους φιλοξενούμενους και ροκάνισαν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή με το κλείσιμο του ημιχρόνου (26-28). Στην επανάληψη πλέον όλα ήταν διαφορετικά , η τρικαλινή ομάδα βρήκε  τρόπο να περιορίσει τις κινήσεις των φιλοξενούμενων, πέρασε μπροστά (44-39 στο 3ο) και τελικά έφτασε στην πρωτη της νίκης πιάνοντας μάλιστα και μια καλή διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 26-28, 44-39, 67-50.

Ικαροι: Κουρμέντζας 4, Φούντας 18, Ππανδρέου 7, Αργύρης 17, Λιβιτσάνος 8, Τσιτσάνης 5, Χατζής 8, Τσιακνής Μπαρμπαρούσης.