O Βίλιαμσον της ΚΑΕ Τρίκαλα 11 π με Γερμανία

147970xlarge

Καλή εμφάνιση για τον παίκτη των Τρικάλων BC.

Στο εναρκτήριο παιχνίδι του Β’ Ομίλου του Ευρωμπάσκετ, ο οποίος διεξάγεται στην «Mercedes Benz Arena» του Βερολίνου, η οικοδέσποινα Γερμανία υποδέχτηκε την Ισλανδία και επικράτησε πιο δύσκολα απ’ όσο και η ίδια θα περίμενε, με 71-65. Ο νεοαποκτηθείς παίκτης των Τρικάλων BC Aries Χορντουρ Βίλιαμνσον σημείωσε 11 πόντους για λογαριασμό των Ισλανδών (διακρίνεται αριστερά να μαρκάρει τον Νοβίτσκι).

Με πρωταγωνιστές τον μεγάλο τους αστέρα Ντιρκ Νοβίτσκι (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ) αλλά και τον ταλαντούχο πλέι μέικερ των Ατλάντα Χοκς Ντένις Σρέντερ (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ)  οι Γερμανοί ξεκίνησαν με νίκη την διοργάνωση απέναντι στην πιο αδύναμη θεωρητικά ομάδα του ομίλου «φωτιά», στον οποίο συμμετέχουν μαζί με τις Τουρκία, Σερβία, Ισπανία και Ιταλία. Για τους  Ισλανδούς ξεχώρισε ο εξαιρετικός Στέφανσον με 23 πόντους αλλά και ο Μπέριγκον με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Οι Ισλανδοί παρουσιάστηκαν μαχητικοί στο ξεκίνημα του αγώνα με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 20-14 για την Γερμανία. Στην δεύτερη περίοδο όμως και ειδικότερα στα τρία τελευταία λεπτά οι Γερμανοί κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά σε διψήφια νούμερα με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο +15 για τους οικοδεσπότες (41-26). Στην τρίτη περίοδο οι Ισλανδοί μπήκαν πιο αποφασισμένοι και κατάφεραν  να ροκανίσουν την διαφορά στους 8 πόντους (51-43), 4 λεπτά πριν την λήξη του δεκαλέπτου. Οι Γερμανοί όμως στην συνέχεια βρήκαν λύσεις στην επίθεση και επανέφεραν την διαφορά εκ νέου  πάνω από τους δέκα πόντους με την τρίτη περίοδο να λήγει στο +16 υπέρ τους (59-43). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ισλανδοί προσπάθησαν να κάνουν την τελευταία  τους  προσπάθεια να επανέλθουν στο ματς. Με αντεπίθεση διαρκείας μετέτρεψαν το αρχικό 61-43, λίγο μετά την έναρξη της τελευταίας περιόδου σε 69-63, 3 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Στα τελευταία δύο λεπτά, οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες και έτσι η Γερμανία κατάφερε τελικά να επικρατήσει με 71-65.

Δεκάλεπτα: 20-14, 41-26, 59-43, 71-65

Γερμανία (Φλέμινγκ): Λο, Γκίφει 6(1), Κινγκ 6, Σαφάρτζικ, Τάντα, Πλάις 4, Μπενζινγκ 6 (2), Νοβίτσκι 15, Σρέντερ 15 (1), Ζίπσερ 6 (2), Γκαβέλ 7, Βόιγκτμαν 6.
Ισλανδία (Πέντερσεν): Χέρμανσον 3 (1), Κάρασον, Ναθαναέλσον, Σιγκιούνταρσον 2, Μπέρινγκσον 12 (4), Στέφανσον 23, Μάγκνουσον,Βίλιαμσον 11, Γκούναρσον 2, Ερμολίνσκι, Πάλσον 12 (2), Στέιναρσον