Φιλική τριάρα τα Τρίκαλα στην Τσαριτσάνη

Πρώτο τεστ για τη νέα ομάδα των Τρικάλων σήμερα και η δοκιμασία της   , γίνεται  στο γήπεδο της Τσαριτσάνης

DSC_0029

Πρώτο τεστ για τη νέα ομάδα των Τρικάλων σήμερα και η δοκιμασία της (πρώτη μετά από έξι ημέρες προπόνησης στην πόλη μας)  ,γίνεται  στο γήπεδο της Τσαριτσάνης με αντίπαλο τον τοπικό Οικονόμο που αγωνίζεται στην Γ’ Εθνική

Το συγκρότημα του Γιώργου Βαζάκα εμφανίστηκε για πρώτη φορά ως σύνολο των Τρικάλων  αγωνιζόμενο στην κωμόπολη της Λαρισας και εκεί στην παρέα των λίγων μετρημένων Τρικαλινών βρέθηκε και παρακολούθησε το φιλικό και ο μεγαλομέτοχος της ομάδας που έκανε αυθημερόν ταξίδι από την Αθήνα

Ο αγώνας έγινε σε δύσκολες συνθήκες για τους παίκτες αφού η ζέστη της Τρίτης και η υγρασία (που ήταν έντονη ειδικά στο Α ημίχρονο) επηρέασε και δυσκόλεψε τις κινήσεις των ποδοσφαιριστών. Ωστόσο τα Τρίκαλα ήταν εμφανώς πιο ποιοτικά από την ομάδα της Τσαριτσάνης και το έδειξαν γράφοντας μια άνετη νίκη (0-3) παρά το ότι έπαιξαν στα δύο ημίχρονα με δυο διαφορετικές ενδεκάδες.

Το φιλμ του αγώνα
Υπ αυτές τις συνθήκες και μέσα σε ένα μικρό αγωνιστικό χώρο, η αναμέτρηση δεν είχε πολλα΄να δώσει στο ξεκίνημά της, οι γηπεδούχοι έπαιζαν συντηρητικά δεν ανοίγονταν και οι παίκτες του Βαζάκα προσπαθούσαν να βρουν διοδους για να διεισδύσουν στην περιοχή του Γούπου. Μέχρι το 30 δεν κατάφεραν πολλά πράγματα, όμως στο 31’ οι κυανέρυθροι , έφτιαξαν φάση με τον Γκονζάλες. Συγκεκριμένα ο έμεπιρος επιθετικός  έπιασε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στην αγκαλιά του Γούπου.
Ωστόσο μεγάλη ευκαιρία για τα Τρίκαλα βγήκε  στο 33’ όταν  ο Δουκάκης έβγαλε μόνο του τον Αρσενίεβιτς αυτός πλάσαρε σε κενή εστία άστοχα.

Η Τσαριτσάνη φάνηκε για πρώτη φορά επιθετικά στο 38’, με τον Καμπέρη να πιάνει το σουτ, πάνω από την εστία του Χιώτη.

Το 0-1 από Τρίκαλα

Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου στο 43’ τα Τρίκαλα άνοιξαν το σκορ και πήραν προβάδισμα με το γκολ του Κουσκουνά. Η φάση του 0-1 ξεκίνησε από σέντρα του Δουκάκη στην περιοχή του Γούπου και εκεί ο Κουσκουνάς πήρε την  κεφαλιά σημάδεψε δίχτυα κι έγραψε το 0-1

Αλλαγές στην επανάληψη

Το ημίχρονο έκλεισε με το 0-1 των Τρικάλων με μια καλή αν μη τι άλλο ενθαρρυντική εικόνα από τους παίκτες που είχαν βέβαια ν αντιμετωπίσουν (πέρα από τη ζέστη 0 και το μικρό χώρο του γηπέδου που δυσκόλευε τις κινήσεις τους

Στην επανάληψη τώρα ο Γιώργος Βαζάκας , έχοντας γεμάτο το ρόστερ, επιχείρησε και άλλαξε ολόκληρη την ενδεκάδα κι έτσι το ματς ήταν σαν να ξεκινούσε απ την αρχή γι αυτούς που μπήκαν στο β’ 45λεπτο.

Άλλα δύο γκολ  των Τρικάλων

Το β’ μέρος είναι αλήθεια πως κύλισε υποτονικά και οι «νέοι» του ΑΟΤ άργησαν να βρουν πατήματα μέσα στο γήπεδο, ουσιαστικά δεν βγήκε φάση στο πρώτο τέταρτο αλλά στο 67’ τα Τρίκαλα πέτυχαν το 0-2

Η φάση του δεύτερου γκολ ξεκίνησε από τον Γκμπαλε που ξέφυγε και σέντραρε από δεξιά και απ το ύψος της περιοχής ο Βάσκεζ έγραψε το 0-2 του ΑΟΤ

Στο 75’ τρίτωσε το καλό για τα Τρίκαλα αφού ο δραστήριος Γκμπαλέ κέρδισε πέναλτι και ο Βάσκεζ από τα 11 βήματα έγραψε το 0-3 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Οικονόμος Τ:Γούπος, Καραγιάννης, Κορομηλάς, Πρίφτης, Σιάτρας, Μπαλής, Βούζας, Κωστόπουλος, Καμπέρης, Καραγκούνης Αγροδήμος,.Έπαιξαν και οι : Νούσιας,Μαχαίρας, Σενκάϊ, Μαστροδήμος,Δημητρέλλης, Καραβασίλης, Γκαμπέτας,Μάνικος,Ζήσαρος,Σακοράφας,Τσάτσος,Παπαγεωργίου, Τόλιος.

ΑΟΤ: Χιώτης, Λιαμπάκης, Ρεπετσάς, Ζώνας, Νιάρος, Μουμίν, Αρσενίεβιτς, Στεφάνοβιτς, Δουκάκης, Γκονζάλες Κουσκουνάς.

ΑΟΤ Β ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: : Σικαλιάς, Κωνσταντινίδης, Κουμπαρούλης, Παπαναγιώτου, Παπαργυρίου, Ριζογιάννης, Βαγγελή, Γκμπαλέ, Βάσκες, Μακρίδης Χαροντάκης