Τα κορίτσια του Αρη πανηγύρισαν στην Καλαμπάκα

Η ομάδα Κορασίδων του Αρη κατέκτησε τον τίτλο στο πρωτάθλημα Μπάσκετ Κορασίδων που διεξήχθη  στην Καλαμπάκα

11168394_923571564355291_1519300213106899356_n

Στον κρίσιμο αγώνα που παίχτηκε η παρτίδα του τίτλου οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά και αρκετά εύστοχα στα πρώτα λεπτά. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 12-5 στο πέμπτο λεπτό με την Τσινάσα και ο Τάσος Τζιότζιος πήρε το πρώτο του τάιμ-άουτ. Ο Αρης μείωσε σε 14-12 με γκολ-φάουλ της Γιαννουσίου και ισοφάρισε με τη Θώμογλου σε 14-14, σκορ με το οποίο έληξε η πρώτη περίοδος.

Η ομάδα της Αθήνας με σερί 7-0 βρέθηκε μπροστά 21-14 στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου.  Ο Άρης έκανε το δικό του σερί και μείωσε στο καλάθι (21-19) στο 13ο λεπτό. Οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε ρεσιτάλ αστοχίας και λαθών για πέντε λεπτά. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε για πρώτη φορά να φθάσει το +10 (30-20) λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Το ίδιο συνέβη και στις αρχές της τρίτης περιόδου με το σκορ να διαμορφώνεται στο 34-24 ύστερα από καλάθι της Πράπα. Η διαφορά συνέχισε να κυμαίνεται σ’ αυτά τα επίπεδα μέχρι το 28ο λεπτό, όταν ο Άρης μείωσε σε 38-36 και λίγο μετά σε 40-38. Ένα τρίποντο της Φάρου, ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο με τον Παναθηναϊκό στο +5.

Ο Άρης μείωσε με την Βαντσιούρη σε 44-43 στο 33ο λεπτό και ισοφάρισε σε 47-47 με βολές της Γιαννουσίου, τρία λεπτά πριν το φινάλε. Η Ελενα Τσινέκε έδωσε προβάδισμα μετά από αρκετή ώρα στον Άρη, όμως η Φάρου με μία βολή ισοφάρισε σε 49-49. Η Γιαννουσίου και η Ελενα Τσινέκε έδωσαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων στον Άρη, ένα λεπτό πριν το φινάλε. Η Φάρου έκανε το 51-53, ενώ απέμειναν 25 δεύτερα. Ο Άρης έκανε λάθος και η μπάλα πήγε στην Αθηναϊκή ομάδα, 12 δεύτερα πριν τη λήξη, αλλά οι παίκτριές του αστόχησαν και ο τίτλος του πρωταθλητή βάφτηκε στα «κίτρινα».

Δεκάλεπτα: 14-14, 30-22, 43-38, 51-53

Διαιτητές: Παγώνης-Πιτσίλκας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Παναγόπουλος): Κασδαγλή, Τσινάσα 3, Στούπα, Φρίμα 7(1), Φάρου 23(2), Παπαγεωργοπούλου 12(2), Σελούλη, Πράπα 6.

ΑΡΗΣ (Τζιότζιος): Σικαλίδου 3(1), Τσινέκε Κ. 9, Τσινέκε Ε. 18(2), Βαντσιούρη 6, Θώμογλου 6, Γιαννουσίου 11, Χριστάκογλου, Μπουντούκα.