Νίκησε και ισοφάρισε η Trikala Basket

Στο  τρίτο ματς θα κριθεί  η πρόκριση από το ζευγάρι της  Trikala Basket  με τον Βίκο και αυτό θα γίνει την ερχόμενη Τετάρτη στα Γιάννενα.

Στο ΕΑΚ Μπάρας η Τρικαλινή ομάδα παίζοντας μπροστά στο κοινό της επικράτησε με  74-68 βγάζοντας πείσμα και χαρακτήρα σε ένα ματς που δεν είχε επιστροφή.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα  προηγήθηκαν με οκτώ πόντους στην αρχή αλλά οι παίκτες του Γιαπλέ αντέδρασαν άμεσα. Μάλιστα στο τρίτο δεκάλεπτο πήραν διαφορά που έφτασε και τους 11 (61-50) με τους φιλοξενούμενους να κάνουν  επιμέρους 1-8και  να πλησιάζουν στους 4 . Το ματς έγινε ντέρμπι στα τελευταία λεπτά, αλλά η νίκη κατοχυρώθηκε στην τρικαλινή ομάδα που θα παει στα Γιάννενα για το τρίτο ματς ψάχνοντας την έκπληξη.

σε τρίτη αναμέτρηση επίσης θα λύσουν διαφορές οΕθνικός Λιβαδειάς με τη  Νήαρ Ηστ. Κι αυτό γιατί  ο Εθνικός πανηγύρισε το διπλό στην έδρα της Νήαρ Ηστ με 73-67 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 34-36, 59-50, 74-68

Διαιτητές: Τζιοπάνος-Αγραφιώτης Γρ.-Εκίζογλου

Τρίκαλα Basket (Γιαπλές): Νέσης 15(1), Τσιαβές 6, Βαβάτσικος 17(3), Αργυρούλης 6, Αναγνωστόπουλος 17, Σιλάντι  6(1), Κολότσιος 7(2), Πρέκας, Μπουργανός.

Βίκος  (Δελέγκος-Κουγιουμτζίδης): Μαυρογιάννης 5, Πάτρας 8(1), Τσιλούλης 11(1), Χείλαρης 8(2), Παπαδάκης 8(1), Σπυριδονίδης 3, Ivosev 20, Αναγνωστάκης 5(1), Τάταρης