Πρωτιές Σταμούλη, Μαρινάκου στον Ημιμαραθώνιο Αθήνας

Μπορεί την Κυριακή να είχαμε τον 15ο ημιμαραθώνιο στα Τρίκαλα,  πλην όμως όλα τα μεγάλα ονόματα των μεγάλων αποστάσεων ήταν στην Αθήνα και συμμετείχαν στον Δρόμο  της πρωτεύουσας διεκδικώντας και τον τίτλο στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου.

O Νίκος Σταμούλης ήταν ο μεγάλος νικητής στην κατηγορία ανδρών. Σε μια νέα διαδρομή, με σημείο εκκίνησης και τερματισμού την Πλατεία Συντάγματος, ο δρομέας της ΓΕ Αγρινίου επικράτησε με 1ώρ.05:50, πετυχαίνοντας ρεκόρ διαδρομής και ατομικό ρεκόρ. Ο Παναγιώτης Καραΐσκος (ΝΓΣ Ηρακλής), πρωταθλητής Ελλάδος τα πέντε προηγούμενα χρόνια, πήρε τη 2η θέση και  ο Κώστας Σταμούλης (ΓΕ Αγρινίου), αδελφός του Νίκου, ήταν τρίτος στον αγώνα. Η Αναστασία Μαρινάκου έτρεξε για πρώτη φορά σε ημιμαραθώνιο όμως αυτό δεν την εμπόδισε να πάρει την πρώτη θέση κάνοντας  ρεκόρ διαδρομής στη 1ώρ.16.52. Η Γκλόρια Πριβελέτζιο (ΓΣ Γλυφάδας) και η Γιώτα Βλαχάκη (ΓΑΣ Ιλισσός) με ακολούθησαν στη 2η και στην 3η θέση.