Πανελλήνιο Παίδων: Στο 5ο σκαλοπάτι η ΔΕΚΑ

Κέρδισε εύκολα τον ΑΓΣΙ με 81-40

Η ΔΕΚΑ κατέλαβε την πέμπτη θέση του 50ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Παίδων ΟΠΑΠ, καθώς επικράτησε με 81-40 του ΑΓΣ Ιωαννίνων στον αγώνα που διεξήχθη στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Κατσιμήδου στα Τρίκαλα.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έδειξε από την αρχή ότι είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για τη νίκη, καθώς προηγήθηκε με διψήφια διαφορά μετά από πέντε λεπτά αγώνα (16-5 με τον Βασιλάκη).

Το πρώτο καλάθι στη δεύτερη περίοδο σημείωσε ο Κεραμιτσόπουλος, κάνοντας το 30-13 (12΄22΄΄), καθώς οι δύο ομάδες αστόχησαν σε αρκετές επιθετικές προσπάθειες. Οι Ηπειρώτες μείωσαν σε 34-22 με σουτ του Μπόλη (17΄39΄΄), όμως στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου η ομάδα του Ευόσμου πήρε διαφορά μεγαλύτερη των 20 πόντων (47-25) και στο τέλος του ξεπέρασε και τους 30 (63-31).

Στο 35ο λεπτό το σκορ έφθασε στο 74-33 με βολή του Μουτάφη, για να φθάσουμε στο τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 11-28, 25-41, 31-65, 40-81

Διαιτητές: Νέδογλου, Χανός, Πολάτογλου

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Μπέγκας): Δόσης 4, Ντούτσης 2, Αλεξίου, Κουτρούμπας 4, Παπαντωνίου, Γελαδάρης 11(3), Τσόλης Ν. 8, Φωτιάδης 4, Καρβέλης, Μπόλης 7(1).

ΔΕΚΑ (Χατζηβρέττας): Κεχαγιάς 2, Κουρουτζίδης 7(1), Μπατζώνης 2, Στράντζαλης 7, Κεραμιτσόπουλος 13, Κωστούλας 1, Μουτάφης 26(1), Βασιλάκης 16(1), Ιωαννίδης 3(1), Αμπάρκιολας, Σερκετζής 4, Σωτηριάδης.

*Μετά το τέλος του αγώνα έγινε η απονομή των αναμνηστικών στις δύο ομάδες από τον προπονητή της Εθνικής Παίδων, Γιάννη Καλαμπόκη.