Πανελλήνιο Παίδων: Ο ΑΓΣΙ επικράτησε του Ηρακλείου

Θα παίξει αύριο για την 5η θέση

Στο πρώτο παιχνίδι για τις θέσεις 5-8 της Τελικής Φάσης του 50ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Παίδων που διεξάγεται στο Κλειστό Γυμναστήριο Μπάρας στα Τρίκαλα, ο ΑΓΣ Ιωαννίνων επικράτησε με 47-40 του Ηρακλείου και θα διεκδικήσει αύριο την πέμπτη θέση.

Το Ηράκλειο πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα με 8-2 στα πρώτα λεπτά. Η πρωτοπορία για την ομάδα της Κρήτης συνεχίστηκε μέχρι τις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, όταν με σουτ του Μπόλη (12΄51΄΄) ο ΑΓΣΙ ισοφάρισε σε 14-14.

Το σερί συνεχίστηκε για την ομάδα της Ηπείρου και έφθασε το 15-0, καθώς το Ηράκλειο έμεινε περίπου 12 λεπτά χωρίς να πετύχει πόντο. Η διαφορά έφθασε σε διψήφιο νούμερο (37-25), μετά τη μείωση του σκορ από τους Κρητικούς στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου, με βολές του Ντούμα (25΄25΄΄).

Το Ηράκλειο κατάφερε να μειώσει σε μονοψήφια διαφορά (40-31) με βολή του Μακράκη (32΄08΄΄), όμως οι Ηπειρώτες κράτησαν το υπέρ τους προβάδισμα παρά τη νέα μείωση του σκορ και έφθασαν στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 14-7, 17-26, 27-38, 40-47

Διαιτητές: Νέδογλου, Χανός, Πολάτογλου

Ηράκλειο (Μακράκης): Παπαδάκης, Καραπιδάκης 5, Δασκαλάκης 4(1), Μακράκης 15(3), Σεγρεδάκης, Μωχάμεντ-Κριτσωτάκης 2, Βλάχος, Τσαγκαράκης 4, Χαλαμπαλάκης 4, Μαστοροδήμος, Κοντογιάννης 6.

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Μπέγκας): Δόσης 1, Ντούτσης, Κουτρούμπας, Δούμας 24, Τσόλης Γ. 8, Γελαδάρης 1, Τσόλης Ν., Φωτιάδης 3(1), Καρβέλης, Μπόλης 10.