Με το δεξί η Ολλανδία, 2-0 τη Σενεγάλη

Με το «δεξί» μπήκε στο Μουντιάλ  η Ολλανδία, η οποία επικράτησε 2-0 της Σενεγάλης με «χρυσούς» σκόρερ τον Κόντι Γκάκπο και τον Ντάβι Κλάασεν.

Οι «Οράνιε» μπορεί να μην έπεισαν με την απόδοσή τους, στην πρεμιέρα τους στον Α’ Όμιλο του Μουντιάλ 2022, ωστόσο, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και συνάμα το «τρίποντο», χάρις στην κεφαλιά του Κόντι Γκακπό στο 84ο λεπτό της αναμέτρησης και το τέρμα του Ντάβι Κλάασεν στις καθυστερήσεις. Παράλληλα, οι Ολλανδοί «έσπασαν» την παράδοση των Αφρικανών, οι οποίοι ήταν αήττητοι σε φάση ομίλων απέναντι σε ευρωπαϊκή ομάδα.

Το «συγκρότημα» του Λούις Φαν Χάαλ αντιμετώπισε πολλές δυσκολίες στην ανάπτυξη κόντρα στα «Λιοντάρια της Τερανγκά», στα οποία ήταν εμφανής η απουσία του Σαντιό Μανέ. Οι νικητές του Κόπα Άφρικα ήταν αυτοί που είχαν τις περισσότερες και κλασικές ευκαιρίες, όμως, δεν μπόρεσαν να τις μετουσιώσουν σε γκολ.