Ηττα και αποκλεισμός για Μπασκετικό ΑΟΤ

Έκανε πολύ καλή εμφάνιση εκτός με Αγία Παρασκευή

Το πάλεψε για μία ακόμη φορά η ομάδα μπασκετ του ΑΟΤ αλλά παίζοντας στην έδρα της ΚΑΠ γνώρισε ήττα με 72-69 και αποχαιρέτισε το κύπελλο Ελλάδας στρέφοντας πλέον την προσοχή της στο πρωτάθλημα που θα ξεκινήσει την επόμενη Κυριακή.

Η αλήθεια είναι πως στο πρώτο μέρος, και παρά την  ανταγωνιστικότητα των Τρικάλων από τα τέλη της 1ης μέχρι και τα μέσα της 2ης περιόδου, η  Αγία Παρασκευή ήταν αυτή που κρατούσε στα χέρια της τα ηνία της συνάντησης, με τους γηπεδούχους να κλείνουν μάλιστα με ένα τρομερό επί μέρους σκορ της τάξης του 10-1 στα τελευταία 4 λεπτά το σκορ του ημιχρόνου στο +7 (41-34) επιστρέφοντας άμεσα από το -2 (31-33) του 16′ -με τους kυανέρυθρους να τα… σπάνε επιθετικά με σωρεία χαμένων σουτ και βολών.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, το ματς ήταν ακόμα περισσότερο ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να έχουν μεν ένα προβάδισμα αλλά τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν δε με πρωταγωνιστή τον Λεπενιώτη να επιστρέψει στη μάχη της πρόκρισης μειώνοντας ακόμα και σε 65-60 έξι λεπτά αλλά και σε 67-63 δύο λεπτά πριν το φινάλε -βάζοντας… φωτιά σε ένα έτσι κι’ αλλιώς… καυτό ντέρμπι -με τον Αργύρη μάλιστα να μειώνει σε 70-69 8” πριν το τέλος!
Ωστόσο, με 2-2 βολές στη συνέχεια η ΚΑΠ κλείδωσε την νίκη-πρόκριση!

Δεκάλεπτα: 25-19, 41-34, 56-48, 72-69

Διαιτητές: Κουτσοδήμος, Μπαβέλας

ΚΑΠ (Χατζηπανηγύρης): Φωτητζόγλου 12(1), Αγόρης 17(4), Λιμαντζάκης 6, Παπαπέτρος, Πρόφκα 9, Παπαθανασίου 4, Παππάς 20(2), Παρασκευόπουλος 4, Τσόπης.

Τρίκαλα (Παπαδημητρίου): Λεπενιώτης 25(1), Αρκούδας, Αργύρης Κ. 7(1), Τζιάννης 10, Σούλκο 4, Ευαγγελακόπουλος, Αργύρης Σ. 2, Φρύδας 7, Γκαντιάς 7(1), Τσιτσάνης, Μοσόρας 7, Μπαρμπούτης.