Πέρασαν τελικό Παναθηναϊκός και ΟΣΦΠ

Στον 26ο τελικό της ιστορίας του για το Κύπελλο Ελλάδας προκρίθηκε ο Παναθηναϊκός κερδίζοντας τον Προμηθέα 68-85

Ο ΠΑΟ τα χρειάστηκε για ένα δεκάλεπτο κόντρα στον μαχητικό Προμηθέα, αλλά μόλις οι Νεμάνια Νέντοβιτς (17 πόντους, οι 14 στο ημίχρονο) και Τζέρεμι Έβανς (15 πόντους και 11 ριμπάουντ) έδωσαν το σύνθημα, οι υπόλοιποι ακολούθησαν και τελείωσαν την υπόθεση-ημιτελικός επικράτωντας με 68-85.

Μέικον (12 πόντοι, οι 10 την τελευταία περίοδο και 3 ασίστ) και Παπαγιάννης (12 πόντους και 8 ριμπάουντ) τελείωσαν το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους «πράσινους» να τα βγάζουν πέρα και με μια αισχρή διαιτησία από τους Φούφη, Παπαπέτρου και Καρδάρη, που έκαναν ότι μπορούσαν στην πρώτη και τρίτη περίοδο για να δώσουν μια ευκαιρία στον Προμηθέα, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε τον τίτλο του αδιαφιλονίκητου φαβορί απέναντι στην αποδεκατισμένη ΑΕΚ (χωρίς Παππά, Ανγκόλα, Ράουτινς και Λάνγκφορντ), αλλά μόνο ως προς το τελικό αποτέλεσμα, καθώς μέσα στο παρκέ η ΑΕΚ κατάφερε να του βάλει δύσκολα και στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και προς το τέλος της αναμέτρησης.Οι «ερυθρόλευκοι» εν τέλει επικράτησαν με 76-70 και πήραν την πρόκριση στον τελικό (επιστρέφουν μετά το 2018), όπου θα αντιμετωπίσουν την Κυριακή (20/2, 17:00) τον Παναθηναϊκό.