Με πεντάρα στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδος η Αναγέννηση Καρδίτσας

Στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδος για πρώτη φορά στην ιστορία της βρίσκεται η αναγέννηση καρδίτσας

αφού μετά τη νίκη της με 1-0 στην Κρήτη θριάμβευσε και σήμερα με 5-0 επί του Αγίου Νικολάου στο γήπεδο της .

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς, και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 18ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πολίτη. Ένα λεπτό νωρίτερα, ο Βιδάλ δέχθηκε το μαρκάρισμα του Κατσαρού μέσα στην περιοχή του Αγίου Νικολάου και ο διαιτητής αναμέτρησης έδειξε την άσπρη βούλα.Μάλιστα, οι παίκτες του Περικλή Αμανατίδη έφτασαν πολύ κοντά στο 2-0 λίγα λεπτά αργότερα, όταν στο 26′ το όμορφο μακρινό σουτ του Πλέγα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μπένκο. Στο 32′ ο Μάνιος κατάφερε να σκοράρει, όμως υποδείχθηκε σωστά σε θέση οφσάιντ και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το γκολ-πέναλτι του Πολίτη να τις χωρίζει.Ο Πολίτης έγινε στο 54′ από εκτελεστής δημιουργός, γύρισε την μπάλα από τα δεξιά και ο Στέφανος Αθανασιάδης δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να κάνει το 2-0, «κλειδώνοντας» την πρόκριση για την Αναγέννηση!ακόμη το 3-0, με τον Πολίτη να πραγματοποιεί δεύτερο εξαιρετικό γύρισμα από τα δεξιά, και τον κορυφαίο του γηπέδου Πλέγα να νικάει τον Μπένκο με όμορφο πλασέ από το ύψους του πέναλτι. Στο 68′ ο Κοτσώνης πρόλαβε την έξοδο του Μπένκο μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπενγκόα έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του, ενώ μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Πλέγας με δεύτερο προσωπικό γκολ έγραψε το 5-0!Ο χαφ των γηπεδουχων στον πανηγυρισμό του απευθύνθηκε προς τον Κίτο, με τον αμυντικό της ομάδας του Λασιθίου να απαντά με γροθιά προς τον αντίπαλό του! Έτσι, ο Πλέγας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ ο Κίτος δέχθηκε απευθείας κόκκινη!