Νίκη Ξάνθης στο εξ αναβολής με την Δόξα

Με ένα γκολ του Σχρόϊγεν στο 31’ (φωτό)  η Ξάνθη επικράτησε της αξιόμαχης Δόξας με 1-0 στο εξ αναβολής παιχνίδι για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της SL2.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο πρώτο 25λεπτο, αλλά στη συνέχεια η Ξάνθη ανέβασε στροφές και προσπάθησε να απειλήσει. Στο 30’ ο Κέβιν Γκαρσία βρέθηκε σε θέση βολής από σέντρα του Έμπερτ, αλλά δεν πλάσαρε σωστά. Στο επόμενο λεπτό όμως ο Σχρόεϊεν εκμεταλλεύτηκε τη μπαλιά του Δημούτσου και με σουτ νίκησε τον Στεφανάκο για το 1-0.

Η Δόξα δεν μπόρεσε να αντιδράσει ως το τέλος του ημιχρόνου, ενώ στο δεύτερο μέρος προσπάθησε να γίνει πιο επιθετική. Στο 70’ ο Ίτσο απέκρουσε σουτ του Μαυριά, ενώ ένα σουτ του Μαρινάκη στο 81’ δεν ανησύχησε τον τερματοφύλακα της Ξάνθης. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι και η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ πανηγύρισε το «τρίποντο»

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τρικαλινός Βαγγέλης Γρατσάνης

Δείτε αναλυτικά πως διαμορφώθηκε η βαθμολογία, οι σκόρερ και η επόμενη αγωνιστική:

7 γκολ: Κάστρο (Ιωνικός)

4 γκολ: Γκίνη (Ιεράπετρα), Μπαστακός (Διαγόρας), Τσέλιος (Εργοτέλης)

3 γκολ: Μπάτροβιτς (Παναχαϊκή), Διαμαντόπουλος (Χανιά), Τζιώρας, Μπιανκόνι  (Λεβαδειακός), Αραβίδης (Παναχαϊκή), Πλατέλλας (Ιωνικός), Μπουρσέλης, Κόνραντ, Μανουσάκης, Πατρινός (Εργοτέλης)

2 γκολ: Ευθυμίου, Σταματής, Αλμπάνης  (Τρίκαλα)  Μαραθωνίτης, Δούμτσιος, Λόβριτς (Καραϊσκάκης), Γιούσης, Κουσκουνάς (Παναχαϊκή), Ομάρ, Ρόλε (Ιωνικός), Καπνίδης, Τάτος (Ξάνθη), Μπουτσάκης (Εργοτέλης), Αγγελόπουλος (Δόξα), Νίλι (Λεβαδειακός), Μενσά (Δόξα Δράμας), Βασιλόγιαννης (Χανιά), Κούστα (Ιεράπετρα)